fbpx
Dünyamız

13 Adımda Telefon Bağımlılığından Kurtulmak

Telefon bağımlılığı günümüzün en yaygın sorunlarının başında gelmekte. Günümüzde özellikle gençler arasında daha fazla karşılaşılan cep telefonundan mahrum kalma korkusu, yani İngilizce “no mobile phobia” kelimelerinden türetilen nomofobi günden güne artıyor. Batı toplumlarında intiharlara yol açan, ülkemizde de giderek yaygınlaşan nomofobi akıllı telefon ve internete ulaşma imkanlarının çoğalmasıyla korku verici bir boyut kazandı. İşte, nomofobi hakkında bilinmesi gerekenler.

Günümüzde insanların % 87’si akıllı telefonlarını asla yanlarından ayırmadığını belirtirken, akıllı telefon kullanıcılarının % 80’i sabah uyandıktan sonra 15 dakika içinde telefonlarını alıp kontrol ediyor.

Günümüzde akıllı telefon bağımlılığı büyük bir problem haline geliyor. İşte akıllı telefon bağımlılığının belirtileri:

 • İnsanlarla karşılıklı konuşmaktan daha fazla telefonunuzla vakit geçiriyorsanız.
 • Yemek yerken telefonunuzu sık sık kontrol ediyorsanız.
 • Eğer telefonunuz yanınızda değilken huzursuzluk hissediyorsanız.
 • Akşamları yataktan kalkarak telefonunuza gelen bildirimleri kontrol ediyorsanız.
 • Araba kullanırken bile telefonunuzu alıp konuşuyorsanız.

Yukarıdakileri eğer sık sık yapıyorsanız, okuyacağınız adımları uygulamanız sonuçunda akıllı telefon bağımlılığından kurtulabilirsiniz.

telefon bağımlılığı

Telefonunuza Bakma İhtiyacı Hissettiğiniz Zaman Arkanıza Yaslanıp Gözlerinizi Kapatın ve Derin Bir Nefes Alın

İşinizle ilgili bilgisayarda bir rapor yazıyor veya televizyonda bir dizi izliyorsunuz. Birdenbire, telefonunuzu elinize alıp  Instagram hesabınızdaki akışı kontrol etmek için büyük bir dürtü hissediyorsunuz.

Telefona bakma isteğine teslim oluyorsun. Arkadaşınızın son gezi fotoğraflarına bakar ve bu fotoğraflardan ikisine yorum yazarsınız. Belki, ünlü sinema sanatçılarının  şatafatlı hayatları hakkında uzun bir makale okuyorsunuz. Sonra bir filmin fragmanını izler ve sonrada geçen hafta oynanan bir maçın gollerini Youtube’dan seyredersiniz.

Zamanın farkına varmadan, 25 dakika geçti – sadece 3 dakikalık bir mola vermek istediğinizde.

Telefonunuza farkında olmadan bakma ihtiyacı sürekli olarak gelir. Bu duruma sadece birkaç saniye engel olmanız sonucunda, bu his geçecektir. Daha sonra işinizin başına dönüp verimli bir çalışma yapabilirsiniz.

İşte size tavsiyem: Telefonunuzu kontrol etmeniz gerektiğini düşündüğünüz zamanlarda gözlerinizi o an için kapatın ve derin bir nefes almaya çalışın. Dört beş saniye kadar nefes alın ve nefes verin. Telefonunuzu kontrol etme isteğinin kaybolduğunu göreceksiniz. 

Eğer telefonu alma isteğiniz hala varsa, derin bir nefes daha almayı deneyin. Daha sonra yapmanız gereken işinize geri dönme istemine sahip olursunuz.

Bu yapacağınız hareket, akıllı telefon bağımlılığınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak kolay ama güçlü bir yöntemdir.

Akıllı Telefonunuza Gelen Bildirimleri Kapatın

Twitter, Facebook, Instagram, TikTok, Youtube, Pinterest ve diğer sosyal medya uygulamalarından gelen sürekli bildirimler insanların çalışırken dikkatini dağıtıyor ve telefona daha çok odaklanmasına sebebiyet oluyor.

İnsanların sizin durum güncellemenizi “beğenip beğenmediğini”, sizi Facebook’ta takip edip etmediğini veya size bir WhatsApp mesajı yollayıp yollamadığını anında bilmenize gerek yok.

Eğer akıllı telefonunuzu ne kadar sıklıkta ​​kontrol eder ve elinizden telefonunuzu düşürmezseniz, bu durum o kadar yerleşmiş bir durum haline gelir. Bundan dolayı telefonunuza gelen bildirimleri kapatın ve bunu yaptığınız zaman telefonunuzu kullanmak için kendinizi daha az zorunlu hissedeceksiniz.

Telefonunuzda bildirimleri kapatmayacağınız uygulamalar olarak kısa mesaj ve takvim uygulamaları olabilir. Bunun nedeni, bazen acilen bir mesaj beklemeniz veya planladığınız işlerinizi takvim uygulamasına eklemiş olmanızdandır, bu uygulamardan gelen bildirimler sizin günlük işlerinizi düzenli şekilde yapmanıza yardımcı olacaktır.

sosyal medya

Telefonunuzda Kullanmış Olduğunuz Sosyal Medya Uygulamalarını Kaldırın

Akıllı telefondan sosyal medya uygulamalarını kaldırmak hepimize çok kötü bir fikir olarak gözükebilir ama bu kötü bir fikir değil. Akıllı telefonunuzda bulunan Google, Bing veya Safari gibi tarayıcılar sayesinde de sosyal medya hesaplarınıza ulaşabilmeniz mümkün.

Akıllı telefondan, İnternet tarayıcısını açıp sosyal medya hesaplarınıza girmeye çalışmak için o  sitenin URL’sini tarayıcıya yazmak zorlu bir iştir ve size rahatsızlık verir. Sosyal medya uygulamalarını telefonunuzdan kaldırmanız, sizi sosyal medya bildirimlerini sürekli olarak kontrol etmekten alıkoyacaktır.

Bunun yanı sıra bir adım daha ileri gidip, telefonunuzda bulunan oyunlarıda silmeyi deneyin. Bunun sonunda normal hayatınızda daha verimli çalıştığınızı fark edeceksiniz.

telefon uygulamaları

Telefonunuzda Uzun Zamandır Kullanmadığınız Uygulamaları Tespit Edip Silin

Kullanmadığınız uygulamaları telefonunuzdan silmeniz size, telefonunuzu daha sağlıklı kullanmanıza  ve uygulamalarınızı aramak için kaybetmiş olduğunuz zamanı kısaltmanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle, akıllı telefon bağımlılığınızın üstesinden gelmeye çok daha yakın olacaksınız.

Telefonlarda kullanılmayan veya az kullanılan uygulamalarınızı silmek, aynı zamanda depolama alanını boşaltır ve telefonunuzun pil ömrünü ve performansını iyileştirir.

Bu durumda sık sık telefon değiştirmek ve para harcamak durumundan kurtulmuş olursunuz.

kural koymak

Akıllı Telefon Kullanımı İçin Kendinize Kurallar Koyun

Kendinize akıllı telefonunuzu daha az kullanmanız gerektiğini belirtmeniz çok fazla yeterli değildir, çünkü bu durum çok geneldir. Telefon kullanımınızı azaltmak için bunun yerine belirli kurallar koyun.

Kendiniz için oluşturabileceğiniz belli başlı kurallar şu şekilde olabilir:

 • Tuvalette telefon kullanımı yok
 • Yemek saatlerinde telefonla ilgilenmek yok
 • Sosyal etkinliklere katıldığınızda telefon kullanımı yok
 • Yüz yüze görüşmeler yaptığınız sırada telefon kullanımı yok
 • Akşamları yatak odasına telefonla gitmek yasak

Bunlardan size kolay gelenle başlayın ve zaman içinde kurallara yeni bir tane ekleyin. Zamanla, telefon kullanım alışkanlıklarınızda büyük bir değişim göreceksiniz.

grup sohbetleri

Katılmış Olduğunuz Gruplardan Gelen Bildirimlerin Sessize Alın

Aile grubu sohbetleri dışındaki tüm WhatsApp grup sohbetlerini sessize alın. Bu şekilde, gün boyunca WhatsApp’dan sürekli gelecek olan mesajlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Çoğu insan gibiyseniz, grup sohbetlerinizden aldığınız mesajların ne zaman geleceğini bilemezsiniz. Gelen her mesajı sürekli okuyorsanız bu sizin çalışma performansınızı olumsuz olarak etkileyecektir. Ama gelen mesajlara günün belli bir saatinde bir defa bakıyorsanız bu fazla bir sorun teşkil etmeyecektir.

Ayrıca, grup sohbetlerinizi sessize almak, gruplardan aniden ayrılmaktan daha kibar bir alternatiftir.

Sürekli Kullanmadığınız Sohbetlerinizi Mutlaka Arşive Gönderin

Akıllı telefon kullanıcıları, aradıkları önemli mesajları bulmadan önce genellikle bir sürü sohbet arasında gezinirler. Aradığınız mesajları ve sohbetleri bulamamak size çok fazla zaman kaybettirir.

Akıllı telefonunuzda çok fazla önemli olmayan sohbetlerinizi arşivleyebilirsiniz. Karşılıklı mesajlaşmanız bittiyse, görüşmeleri arşive gönderin. Telefonunuzda bulunan mesajlaşma uygulamasına baktığınız zaman bir sürü sohbetin orada durduğunu göreceksiniz. Sizin için önemli olanlar dışında geri kalanları tespit edip arşive gönderin veya telefonunuzdan silin. Bunu yapmanız belki size 10-15 dakika sürecektir, ileride aradığınız bir sohbet için fazla zaman harcamazsınız.

Eğer isterseniz, etkin olarak kullanmadığınız sohbetlerinizi arşivlemek yerine silebilirsiniz. Bir sohbeti silerseniz sohbet geçmişini kaybedeceğinizi unutmayın. Ancak bir sohbeti arşivlerseniz sohbet geçmişi saklı kalacaktır.

Arşivleme veya silme işleminden sonra, büyük ihtimalle mesajlaşma uygulamanızın ana ekranında 5 ila 10 aktif sohbetle kalacaksınız. Bu, aradığınız sohbetleri ve mesajları bulmanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca telefonunuzdaki karmaşayıda azaltacak, böylece daha planlı olacaksınız.

Akşam Yatmadan Önce Telefonlarınızı Kapatın

Akşamları yatağa girmeden önce cep telefonunuzu kapatın ve yatak odanızdan başka bir yerde şarj olması için bırakın. Hepimize cep telefonunumuzu gece yatarken kullanmak zevkli gelebilir, fakat yatak odasına almadığınız telefonunuza ulaşmak size çok zor geliyorsa kullanmak istemezsiniz.

Akşam yatmadan önce kapattığınız ve şarjda bıraktığınız telefonunuzu kullanmak için önce, açılmasını beklemek ve uykunuzu bölerek odadan çıkmak istemeyeceksiniz. Zaten akşam yapmanız gereken şey güzelce uyumanız olmalı.

Bugün pek çok kişi cep telefonlarını sabahları kalkabilmek için çalar saat olarak kullanıyor, bu sebeble çoğu kişi telefonunu yanından ayırmak istemeyecektir. Bunun içinde yapabileceğiniz basit şeyler var.

çalar saat

Yatak Odanızda Çalar Saat Kullanın

Günümüzde pek çok kişi cep telefonunu sabahları kalkabilmek amacıyla çalar saat olarak kullanıyor. İsterseniz evinizde gerçek bir çalar saat kullanabilirsiniz. Bu hem size cep telefonu bağımlılığınızı azaltmada yardımcı olur, hem de sabahları daha sağlıklı uyanmanıza olanak sağlamış olur.

Günlük İşlerinize Başlamadan Önce Cep Telefonunuzu Uzağa Koyun

Akıllı telefonunuzu çalışmayı planladığınız odanın dışında güvenli bir yere koyun. Çalışma şevkinizi kırmamak ve hata yapmamak için telefonunuzu kapatın veya en azından uçak moduna alın.

İşyerinde gün sonuna kadar tamamlamanız ve teslim etmeniz gereken bir rapor hazırlamak istiyorsunuz. Ancak raporu yazmak için masanıza oturduğunuzda sürekli olarak yapmaya çalıştığınız işinizin kesintiye uğradığını görüyorsunuz. Telefonunuzun mail kutusuna gelen yeni bir e-posta veya cep telefonunuza gelen ve sizi sesli uyaran kısa mesaj sesi yüzünden işe odaklanmada zorluk yaşıyorsunuz. Yeni yapılan bir çalışmada araştırmacılar, iş yerindeki kesintilerin daha düşük kaliteli işlere yol açtığını buldu.

kol saati

Telefonunuza Sürekli Bakmamak İçin Kol Saati Kullanmayı Deneyin

Günümüzde çoğu kişi saatin kaç olduğunu öğrenmek için cep telefonunu kullanıyor. Muhtemelen hepimizin yaptığı bir alışkanlık bu durum.

Anlık saatin kaç olduğunu anlamak için cep telefonunuza bakarsınız. Böyle yaptığınız zaman, cep telefonunuza gelen WhatsApp bildirimleri veya Facebook bildirimlerini telefonunuzda görürüsünüz. Gelen bildirimlere göz atmaya belki de bunlara cevap yazmaya başladığınız zaman ne kadar vakit kaybettiğinizi anlayamazsınız. Aslında yapmak istediğiniz tek şey saatin kaç olduğunu görebilmekti. Böyle bir durumun olmasını önlemenin tek yolu ise kendinize güzel bir tane kol saati almanız olacaktır.

arkadaş yardımı

Almış Olduğunuz Bu Kararı Yakın Arkadaşlarınızla Paylaşın ve Onların Yardımını Alın

Yakın arkadaşlarınıza almış olduğunuz bu kararları bildirin ve bu konuda ne kadar kararlı olduğunuzu onlara gösterin.Yakın arkadaşlarınıza akıllı telefon bağımlılığınızdan kurtulma kararınızı anlatır ve onların yardımı isterseniz, başarılı olma olasılığınız artar.

Akıllı telefon bağımlılığından kurtulabilmek için arkadaşlarınızdan isteyebilecekleriniz:

 • Arkadaşlarınıza ve ailenize kararınız hakkında bilgi verin ve belirlediğiniz bir günde sizinle görüşmelerini isteyin.
 • Sabahları çalışmaya başlamadan önce cep telefonunuzu güvendiğiniz bir yakın arkadaşınıza veya ailenizin bir üyesine verin.
 • Arkadaşlarına eğer almış olduğunuz kararlara uymadığınız takdirde, kendisine 10 lira vereceğinizi söyleyin.
 • Etrafınızdaki yakın arkadaşlarınızdan da akıllı telefonuna da bağımlı olan birisi varsa bulun onu da bu alışkanlıktan kurtulması için size katılmasını belirtin.

güvenli şifre

Cep Telefonunuza Oldukça Uzun ve Karmaşık Bir Şifre Belirleyin

Pek çok kişi, cep telefonlarının şifresini hızlı ve kolay bir şekilde açabilmek için kısa ve basit bir şifre kullanırlar. Almış olduğunuz kararları uygulayarak, akıllı telefon bağımlılığınızı azaltmak istiyorsanız cep telefonunuz için uzun ve karmaşık bir şifre belirleyin.

Cep telefonunuza belirleyeceğiniz şifrenizi 10-15 karakter uzunluğunda yapın ve semboller ile küçük , büyük harfler ekleyin. Bu tarz bir şifrelemeyi hem iPhone’lar hem Android telefonlar için ayarlayabilirsiniz. Akıllı telefonlarınızın parmak izi özelliği varsa bu özelliği ayarlar kısmından kapatarak, telefonunuzu sadece şifre girerek açmaya başlayın.

Uzun ve karmaşık şekilde telefonunuza belirlemiş olduğunuz şifrenizi girerken uğraşmak durumunda kalacağınızdan dolayı, telefonunuzu daha az ve verimli kullanmaya alışabilirsiniz.

Sonuç

Akıllı telefonlar, daha iyi ve daha yaratıcı yaşamlar sürmemize yardımcı olmak için üretilmişlerdir. Ancak akıllı telefon bağımlılığına yenik düştüğümüzde, telefonumuzun esiri oluruz. Bu sosyal ilişkilerimizi, iş hayatımızı ve aile hayatımızı olumsuz yönde etkiler.

Bu yazıdaki ipuçlarını harekete geçirerek bu kötü alışkanlıktan kurtulma şansına sahip olabilirsiniz. Bunun yanında yaşamınızda, etrafınızdaki kişilerle düzgün ilişkiler kurmak, başkalarına yardımcı olmak ve insanlara katkıda bulunmak için daha fazla zamanımız ve enerjimiz olacak.

Diğer İçeriklerimize Göz Atmak İster Misiniz?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma