fbpx
Dünyamız

12 Adımda Dikkat Sürenizi Geliştirebilmenin Yolu

Gelişen teknoloji sayesinde insalar bir takım kolaylıklara sahip olsada, teknolojinin en büyük zararı ise dikkat sürelerimizi kısaltmış olmasıdır. Teknoloji sayesinde sağlık, ulaşım ve haberleşmede son zamanlarda hızlı bir şekilde gelişmeler yaşanmakta. Bunun yanında, modern toplumun hızlı tempolu yaşamının, kolaylık odaklı zihniyetinin dikkat sürelerini önemli ölçüde kısalttığı gerçeğini değiştiremez.

Dikkat sürelerinin azaldığını bir işaretleri aşağıdaki belirtilerdir:

  • İnsanlarla iletişime geçebilmekte yaşanan zorluklar
  • Derslerde ve toplantılarda yeteri kadar dikkatinizi verememek
  • Çok kolay şekilde dikkatin dağılması
  • Verilen ödevleri tam olarak yapamamak
  • Verilen görevlerde ayrıntıları tam olarak anlayamamak

Teknoloji çağını yaşayan toplumlarda, insanların gün içinde sürekli olarak dikkatlerini dağıtacak kanalları olmasından dolayı odaklanma eksikliği yaşanmaktadır. Bunun dışında dikkat eksikliğinin diğer bir sebebi ise, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olarak bilinen hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülen bir hastalık olarak tanımlanır.

Eğer bu belirtilerin sizde de olduğunu düşünüyorsanız, dikkat sürenizi arttırmak için harekete geçebilirsiniz. Aşağıdaki 13 adım, dikkat sürenizi geliştirmenize ve olaylara yeteri kadar odaklanmanıza yardımcı olabilir, böylece detayları kaçırmadan yakalayabilirsiniz.

dikkatli dinlemek

Ekran Karşısında Geçirdiğiniz Zamanı Azaltın

Dijital yaşamın çoğalmasıyla birçok insanın dikkatini kaybetmesine sebeb olduğu zaten belirlendi. Sosyal medya sitelerine, Youtube videolara ve sınırsız şekilde internet sayfalarına kolay şekilde erişim, zihnimizi sabitleyerek odaklanmamıza engel olabilir. Günümüz dünyasında başımızı döndürecek kadar sınırsız sayıda bilgi ve eğlence var.

Hiç basit bir Facebook bildirimi sizi şaşırttı mı? Çocuklarınıza verdiğiniz sosyal medya tavsiyelerini kendinizde de uygulayın. Sosyal medya uygulamalarını ve oyunlarını telefonunuzdan silin. Telefondan sadece mesajlaşmaya ve aramaya devam edin.

Etrafınızdan Dikkatinizi Dağıtacak Olan Ne Varsa Kaldırın

Dikkatinizi çeken tek şey mobil cihazınız olmayacak.  Telefon dışında da bazı şeyler dikkatinizi dağıtmanıza sebebiyet verebilir. Nelerin dikkatinizi azalttığını tespit edin ve bunların ne olduklarını anladıktan sonra etrafınızdan dikkat dağıtıcı şeyleri kaldırın.

Yan odada çalışan bir makinenin sesi veya duvardaki saatin sesi gibi küçük dikkat dağıtıcı şeyler bile sizi kıpır kıpır kılar ve odak noktanızı kaybetmenize neden olabilir. Masanızı ve çalışma alanınızda bulunan eşyalar endişe yaratabilir ve dikkatinizi bir saniyeliğine bile dağıtabilir, bu da çalışma temponuzu bozmanız için yeterlidir.

Gün İçinde Daha Fazla Su İçmeye Özen Gösterin

Düzenli olarak su tüketimi insanların fiziksel sağlıkları açısından oldukça önemlidir. Yeterli seviyedeki su tüketimi kısa bir dikkat süresiyle mücadele etmenize yardımcı olur. Vücudun yeteri kadar sıvı alamaması sebebiyle sıvısız kalma durumunda , yeteri kadar odaklanmama ve düşünme yeteneğinizin azaldığını göreceksiniz. İnsan vücudunda oluşan en ufak sıvı kaybı bile çok önemli farklara sebebiyet verebilir. Bu yüzden gün içinde mutlaka vücudunuza yeterli seviyede sıvı takviyesi almasına dikkat edin.

Şişeyi açtığınızda suyun tamamını da bitirmenize elbette gerek yoktur. Önemli olan gün içinde sürekli olarak su içebilmektir, bir şeye dikkat vermeden önce şişenin tamamını içmek değil yapılması gereken. Bunu alışkanlıklarınızın arasına alabilirseniz, hem daha dikkatli bir şekilde çalışabilir hem de vücudunuzun yeterli seviyede sıvı almasını sağlayabilirsiniz.

not almak

Çalışırken Notlar Alabilirsiniz

Kendinizi özellikle sıkıcı bir toplantıda veya sınıf ortamında bulursanız, dikkatinizi dağıtacak bir sürü şey bulabilirsiniz. Bu tutum, hayati bilgileri gözden kaçırabileceğiniz en önemli toplantılara bile yansır. Bu durumlarda odaklanmanız gereken konulara tam olarak dikkatinizi veremeyebilirsiniz.

Bu durumdan kurtulmak için not almaya başlamayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde notlar tutmanız, dikkatinizin azalmamasına yardımcı olacak şekilde konulara odaklanmanızı sağlayacaktır. Not almak aynı zamanda hafızayı kuvvetlendirir, beyninizin ufak ayrıntıları hatırlamasına yardımcı olur ve elinizin altında tutmanız gereken önemli ayrıntılar için kalıcı hatırlatıcılar sağlar.

alıştırma yapmak

Gün İçinde Biraz Alıştırma Yapın

Alıştırma vücut açısından pek çok yönden sağlıklıdır. Vücudunuza gerekli özeni göstermeniz durumunda size fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak yardımcı olur. Olaylara odaklanmanızı ve dikkat sürenizi yükseltmenize yardımcı olmak, düzenli alıştırmaların birtakım faydalarından bazılarıdır.

Alıştırma programınıza saatler süren titiz faaliyetler eklemenize gerek yok. Alıştırma faaliyetlerine yeni başlıyorsanız, bir bisiklet ihtiyacınızı karşılayabilir. Kısa bir sabah yürüyüşü bile vücudunuzun dinç kalmasına yardımcı olabilir ve beyninizi harekete geçirebilir. Güneş ışığı ve sabah saatleri beyniniz ve ruhsal durumunuz için mucizeler yarattığı için açık havada alıştırma yapmak özellikle faydalıdır.

ara vermek

Gün İçinde Çalışırken Mutlaka Mola Vermeyi İhmal Etmeyin

İşleriniz çok fazla ve yoğun olduğu zamanlarda, kendinize çok hak ettiğiniz bir arayı vermeyi ihmal etmeyin. Ara vermeniz sizin işlerinize, odaklanmayı yeniden kazanmak için bilinçli bir çaba olsa da, birkaç dakika uzaklaşmak için geri adım atmak da harikalar yaratabilir.

Dikkatinizin çalışırken başka bir yönlere kaydığını hissederseniz eğer, yapmanız gereken işinize geri dönmeden önce dikkatinizi toparlamak kendinize biraz zaman ayırın. Odaklanmanız için ister temiz havaya çıkın ve beş dakikalık bir ara verin isterseniz sessiz bir yerde üç günlük bir hafta sonu tatiline gidin, ara ara kendinize bir “beyin molası” vermek, planlarınızı yeniden toparlamanıza ve işinize odaklanmanıza yardımcı olabilir.

sakız çiğnemek

Sakız Çiğneyin

Evet sakız çiğnemek size garip gelebilir ama yapılan araştırmalara göre, sakız çiğnemenin dikkati artırmanın yanı sıra refahı ve iş performansını artırabileceğini göstermiştir. Sakız çiğnemek dikkatinizi arttırmanıza yardımcı olabilir. Herhangi bir tılsımlı özelliği olmasa da, bu basit etkinlik sizi çok fazla dikkatiniz dağılmadan bir işinizi yapabilmek için yeterince meşgul tutabilir.

Uzun yolda araba kullanırken pek çok kişi uykusu gelmesin diye muhtemelen sakız çiğnemiştir. Aynı durum işe odaklanmak ve dikkatinizi verebilmek için de geçerli. İş yerindeyken gün içinde zihninizin zaman zaman başka şeylere kaydığını ve işinizden uzaklaştığınızı hissedersiniz, böye zamanlarda bir parça sakız çiğnemeyi deneyebilirsiniz. Sakız çiğnemenin sayesinde, bitirmeniz gereken zor bir iş ve tamamlamanız gereken planlarınız günün sonuna kadar yapmanız için ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu sağlayabilir.

uyumak

Uyku İçin Kendinize Yeterli Vakit Ayırın

Akşamları Uykunuzu yeterli seviyede alamadığınız zaman gün içinde beyininizi istediğiniz verimlilikte kullamazsınız. Vücudunuz ve zihniniz uyku belirtileri gösterdiği zaman istediğiniz bir şeye kendinizi verebilmeniz son derece zor olacaktır. Gün içinde dikkat sürenizi artırmak için ve işinizde dikkatli olmak için her gece doğru miktarda ve doğru zamanda uyuduğunuzdan emin olun.

Kendinize her gece uygun bir saatte yatmanıza ve uyumanıza yardımcı olacak uygun bir uyku programı oluşturun. Bu yapacağınız program, her gün iyi dinlenmenize faydalı olacaktır. Geceleri az uyumanız zaman içinde sizi zayıflatır, çok fazla uykusuz kalmanız ise halsiz ve bitkin hissetmenize neden olabilir.

müzik dinlemek

Müzik Dinlemeyi Deneyin

Müzik dinlemek bazı insanlar için dikkat dağıtıcı olabilir, ancak bazı kişilerin işlerine daha iyi odaklanmalarına da sebeb olabilir. Kendinize oluşturacağınız İyi bir müzik listesi size, zihninizi de kalkan görevi görebilir, müzik dinlerken dikkat dağıtıcı şeylerle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Dikkat süreniz için en iyi müzik türü çalgılarla hazırlanmış müzik türüdür. Sözlü müzik dinlemek düşüncelerinizi dağıtabilir ve dikkat süreniz için problemler yaratabilir. Klasik müzik gibi sakin türler dinlemeniz, dikkatli olmanız ve odaklanmanız gerektiği zamanlarda sizin daha verimli çalışmanıza yardımcı olabilir.

zeka oyunları

Zeka Oyunları ile Zihninizi Açık Tutun

Beyniniz bir kastır eğer beyninizi güçlendirmek istiyorsanız, onu değişik şekillerde kullanmanız gerekir. Eğer amacınız dikkat sürenizi iyileştirmekse, buna yardımcı olmak için yapılmış olan bazı beyin oyunları oynayabilirsiniz.

Beyninizi uyuşturan ve yavaşlamasına sebeb olan video oyunları oynamak yerine, odaklanmanızı ve dikkatinizi arttırmanıza yarayacak olacak bulmaca kitapları ve faydalı oyunlarla uğraşın. Örneğin matematik soruları çözmek, çarpım tablosunun üzerinden tekrar geçmek ve basit kolay alıştırmalar yapmak fazla zaman almaz, ancak yapacağınız bu  tekrarlama dikkat sürenizi geliştirmek açısından gerçekten bir olumluluk yaratabilir.

dinlemek

Karşınızdaki Kişiyi Dikkatli Dinlemeye Çalışın

Bu tavsiye, yukarıda belirtilenlerden daha basit bir ustalık gerektirsede, karşınızdaki kişiyi gerçekten dikkatli dinleyebilmek asla hafife alınmayan beceridir. İnsanlar çoğu zaman kendilerine söylenenleri dinlemek yerine karşısında bulunan kişiye ne söyleyeceklerini düşünürler.

Karşınızdaki kişiyi dinlememek aslında, kısa bir dikkat süresinin klasik bir işaretidir. Bundan sonra birisiyle bir sohbete girdiğinizde,  size söylenen her kelimeyi dikkatle dinleme pratiği yapın. Bu durumda, karşınızdaki kişiyle daha bir sağlıklı diyaloğa yol açacak ve sizi bulunduğunuz ana bağlı kalmanızı sağlayıp bu dikkat süresini geliştirmenize katkıda bulunacaktır.

çoklu görev

Aynı Anda Birden Fazla Görev Yapmayı Durdurun

İnsanların bazıları aynı anda birden fazla görevi yerine getirebilmelerinden dolayı mutluluk duyuyorlar. Evet böyle bir yeteneğe sahip olabilmek gerçekten değerli bir şey olsa da, dikkatinizi sürekli olarak birden fazla görev arasında bölüştürmek, dikkat sürenizi ciddi şekilde etkileyebilir.

Aynı anda birden fazla görevin içinde kendinizi kaybettiğinizi anladığınız zaman o an için görevlerinizi yapmayı durdurun. Kendinizi tek bir işe verin ve işinize odaklanmaya çalışın.

Eğer dikkat dağınıklığınız işinizi ve kişisel yaşamınızı olumsuz yönde etkiliyorsa, eksik olan dikkat dağınıklığınızı değiştirmenin tam sırası. Buradaki 12 adımı takip etmeyi denerseniz, işinize odaklanmanıza ve dikkat sürenizi arttırmanıza olumlu katkı sağlayacaktır.

Aşağıdaki Makalelere Göz Atmak İster Misiniz:?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma