fbpx
Dünyamız

8 Adımda Güçlü ve Güvenli Parola Nasıl Oluşturulur

şifre güvenliği

Belki size inanması zor gelebilir, günümüz dünyasında kullanılan en popüler şifre hala “123456” dır. “987654” ve “12345678” rakamlarıda bir hayli fazla kullanılan şifreler. Günümüzde siber saldırıların bu kadar fazla olduğu bir dönemde bu kadar basit olan şifrelerin kolay kırılması kimseye şaşırtıcı gelmemeli.

Ama yine de insanlar bu şifreleri çoğunlukla kullanmaya devam ediyorlar, çünkü bu şifreler çok büyük ihtimalle akılda kalması ve hatırlanması basit şifreler olarak görülüyor ve çoğu insanlar internetin bu kadar yoğun kullanıldığı dönemde bile saldırıya uğrayabileceğini düşünmüyorlar. Günümüzde interneti ve çevrimiçi hizmetleri daha fazla kullanmaya başladığımız için her an için saldırıya uğrama şansınızda yükseliyor.

İnternette kullandığınız hesaplarınızı, sosyal medyada kullandığınız hesaplarınızı güvende tutmak ve kendinizi bilgisayar korsanlarına karşı güvende mi tutmak istiyorsunuz? Bu yazının sonunda kendinizi saldırıya uğramaktan kurtarabilecek ipuçlarına sahip olacaksınız. Hem akılda kalması kolay, hem de güvenli bir şifre oluşturabilmek için uygulayabileceğiniz ipuçları.

Güvenli Parolaya Sahip Olmanın Adımları

hesap güvenliği

Asla Sıralı Sayılar ve Harfler Kullanmayın

Sıralı sayılar ve harfler denince aklımıza ilk gelenler, 987654, 123456, abcdef gibi basit sıralanmış şifre kombinasyonları geliyor. Bu sıralı rakam ve harfleri akılda tutabilmek çok basit ve kolay olabilir. Ancak şifre hırsızlarının hesabınızı ele geçirmek için deneyebileceği ilk sıralamalar arasındadırlar. Bu yüzden onları asla ama asla kullanmayın.

Kişisel Bilgilerinizden Asla Şifre Oluşturmayın

Şifre oluşturmak için asla aile üyelerinizin adlarını veya kendi adınızı kullanmayın. Bunun yanında doğum günleriniz, ev adresiniz, kullandığınız arabanın markası, tutmuş olduğunuz takımın adı gibi kolay ele geçebilecek şifrelerden uzak durmaya çalışın. Sosyal medyadan birileri sizi tanıyabilir veya kişisel bilgilerinizi ele geçirebilirler, bu şifreleri bilgisayar korsanlarının tahmin etmeleri çok daha basittir.

Mümkün Olduğunca Şifrelerinizi Uzun Tutmaya Çalışın

Şifreleriniz ne kadar uzunsa sizin için o kadar güvenli olurlar. Kullanacağınız parolalarınızda aynı zamanda rakamlar ve özel karakterlerde kullanırsanız, bir o kadar hesaplarınızı güvende kalmasını sağlayabilirsiniz.

Uzun şifreler oluşturmanız, bunların çok çok uzun olmasını gerektirmez. Uzmanların tavsiyesi 12 karakterden oluşturulan şifrelerin kırılmasının zor olduğu yönündedir.

Şifrelerinizin İçine Harfleri, Rakamları ve Özel Karakterleri Yerleştirin

Kullanmak için oluşturacağınız şifrelerin içine mutlaka büyük harfler, rakamlar, küçük harfler ve özel karakterler yerleştirin. İnternette bir siteye üyelik esnasında genellikle size karmaşık kombinasyonlardan oluşan şifreler kullanmanız önerilir. Sizin gerçekten çok uzun bir şifreniz olabilir ama bu uzun olan şifre 15 tane “b” harfinden oluşursa bunun hiç bir güvenliği olmaz sizin için. Bilgisayar korsanları şifre kırma programları ile bu basit şifreleri çok kısa sürede ele geçirebilirler.

Şifrelerinizi Asla Kimse İle Paylaşmayın

Kullanmış olduğunuz şifrelerinizi kimse ile paylaşmamanızı öneriyor günümüzde uzmanlar. Bunlar iş yerindeki arkadaşlarınız, özel hayattaki dostlarınız, kendi aileniz bile olsa şifreleriniz size ait özel bir bilgidir.  Şifrelerinizi en yakınlarınızla paylaşmamanız sizlerin onlara güvenmediği anlamına gelmemeli asla. Ama günümüzün internet dünyasında şifrelerin ne kadar kolay ele geçirebildiğide unutmamak lazım. Çocuğunuz ona verdiğiniz şifrenizi güvenli olmayan ve herkese açık olan bir internet ağında kullanırken şifrenizin ele geçme ihtimalini düşünsenize. Size özel ve gizli olması gereken şifrenizi ne kadar az kişi bilirse o kadar güvende kalırsınız.

Şifrenizi paylaşmak durumunda da kalabilirsiniz. İnternet sitenizin bir takım temel yazılımları için bir ekiple çalışıyorsanız böyle durumlarda iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanabilirsiniz.

İki faktörlü güvenlik önlemi şifreniz ve sizden başka kimsenin erişimi olmayan bir cihaz olarak nitelendirilebilir. Yapmanız gereken şey genellikle hesabınıza normal şekilde giriş yapmak. Bu aşamanın ardından size başka bir şifre soruluyor. Bu şifreyse birden fazla şekilde elde edilebiliyor. İki faktörlü güvenlik önlemini destekleyen sitelerde bu özelliği etkinleştirdiğiniz zaman bir bilgisayar korsanlarının hesabınızdaki bilgilere ulaşabilmesi için yalnızca kullanıcı adınız ve şifrenizden daha fazla bilgiye sahip olması gerekiyor. Hesabınıza ulaşmak isteyenlerin kullanıcı adınız ve şifreniz dışında ikinci koda da ihtiyacı oluyor.

Kendi Güvenliğiniz İçin İyi Bir Şifre Yöneticisi Kullanabilirsiniz

Kullanmış olduğunuz şifreler ne kadar güvenli veya karmaşık kombinasyona sahip olursa olsun, belli bir zaman sonra bu şifrelerinizi hatırlamama şansına sahipsiniz. Evet uzun ve karışık şifreler oluşturun diyen uzmanlar için bu kolay olsada kişisel şifrelerin unutulması ihtimal. Şifrelerinizi sizler için asla unutmayacak güvenebileceğiniz yazılımlar mevcut. LastPass ve benzeri gibi parola yöneticileri yalnızca sizler için parolaları saklamakla kalmaz, aynı zamanda sizin adınıza parolalar oluştururlar. Oluşturmuş oldukları parolalar o kadar karmaşık ve o kadar güvenlidirler ki, bilgisayar korsanları onları aşma ihtimali çok zayıftır.

Kullanmış olduğunuz bir uygulamanın erişimini başka birisiyle paylaşmak durumunda kalırsanız, Öncelikle bu kişilere şifre yöneticiniz tarafından oluşturulan bir bağlantı gönderebilirsiniz. Bu durumda, karşıdaki kişi gerçek şifrenizi asla bilemez ve isterseniz bu kişinin erişimini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Günümüzde artık kullanmış olduğumuz arama motorları bizilere şifrelerimizi kaydedip saklamamızı söylüyorlar. Google Chrome ve Safari tarzı araçlar, sizin için şifreleri saklamayı önerecektir. Ancak günümüzde uzmanlar, şifrelerinizi bir tarayıcıda saklamanın bir şifre yöneticisi kullanmaktan daha az güvenli olduğunu düşünüyorlar.

siber saldırı

Kullanmış Olduğunuz Farklı Hesaplarınız İçin Değişik Parolalar Oluşturun

Her şeyi tam anlamıyla doğru şekilde gerçekleştirip uzun ve zor parolalar oluşturdunuz. Oluşturmuş olduğunuz şifrenizide ezberlediniz ve size göre artık çok güvenli bir şifreniz var. O Halde bu bulunması zor olan bu güvenli parolayı bir çok hesabınızda kullanabileceğinizi düşünüyorsanız hatalı bir düşünceye sahipsiniz.

Çünkü unutmayın ki hiçbir parola % 100 güvenli değildir ve ele geçirilme ihtimali her zaman vardır. Kullanmış olduğunuz şifreleriniz kötü niyetli kişilerin eline geçerse, bu durumda tek bir şifre ile birden çok hesabı kullandığınızdan dolayı hepsine erişimleri mümkün olacaktır. Bunun olası sonuçları gerçekten sıkıntılı olabilir.

Kullanmış olduğunuz platformaların hepsi size güvende tutmayabilir. Bunu asla gözardı etmeyin. Son zamanlarda internet dünyasında, bilgisayar korsanları ünlü sitelerin müşteri bilgilerini ele geçirip bunları başka amaçlarda kullanabiliyorlar.

Bazı Harfleri ve Sayıların Yerine Özel Karakterler Kullanmayı Deneyin

Bazı harflerin sayılara veya işaretlere nasıl göründüğünü biliyor musunuz? Örneğin, “E” harfi, tersine çevrilmiş “3” gibi görünür. Ve “S”, “5” veya “$” gibi görünür. Bundan yararlanabilirsiniz!

Örneğin, “8EnSeVdİğİmOkLuNaDı½>” yerine biraz daha karmaşık bir kombinasyon yapmak isteseniz özel karakterleri kullanarak şifrenizin görünümünü şu şekilde değiştirip daha da güvenli hale gelmesini sağlayabilirsiniz “83n$3VdİğİmOkuNaDı ½?>”

Bu yapmış olduğunuz farklı kombinasyonla, bu şifreniz oldukça zor gibi duruyor. Burada esas yapmak istediğiniz şey özel karakterler kullanarak kendinize çok daha güvenli bir şifre oluşturup, kendinizi güvende tutabilmek. (S = $, E = 3), bu canavarı farklı karakterlerden kolayca hatırlayabilirsiniz.

Yazıda örnek olarak verilmiş olan şifreyi asla kendi şifreniz olarak kullanmayı denemeyin!!!
Bu İçeriklere Göz Atmak İstersen Hemen Tıkla!!!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma