fbpx
Dünyamız

Yürümenin Sağlığınıza 12 Harika Faydası

sabah yürüyüşü

Sağlıklı bir yaşam tarzı için önerilen birçok fiziksel aktivitenin dışında sabah yürüyüşü her zaman listenin başında gelir.

Birçok insana ağır egzersizler ve spor yapmak zor gelir ve hatta insanlar bunları yapmak için motivasyon eksikliği çekmektedirler.

Bunun daha basit ve çok daha etkili bir yolu sabahları yapacağınız yürüyüştür. Ücretli bir spor salonuna gitmenize veya bir antrenör tutmanıza gerek yoktur.

Sabah yürüyüşleri için herhangi bir ekipman gerekmez. İhtiyacınız olan tek şey iyi bir çift yürüyüş ayakkabısı ve yakındaki park veya yürüyüş yolu gibi açık bir alan.

Her gün düzenli yapılan bir sabah yürüyüş programı, kilo vermekten daha fazlasına yardımcı olabilir; kalbiniz, eklemleriniz, depresyon, akciğer kapasitesi, bağışıklık sistemi ve vücut gücünüzle ilgili birçok sağlık sorunuyla başa çıkabilirsiniz.

Bütün bunların yanında, düzenli olarak yapacağınız yürüyüşler cildinizin sağlıklı görünmesine de yardımcı olur.

Her gün düzenli şekide yapılan sabah yürüyüşlerinin size sunacağı faydalara hep birlikte bakalım.

Yürümenin Vücudunuz Üzerindeki Faydaları

1. Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olur

sağlıklı uyku

Uykusuz geceler ve uykusuzlukla uğraşan insanlar, düzenli bir sabah yürüyüşü programından çok iyi verim alabilirler.

Düşüncelerinizi sakinleştirmenize ve vücudunuzda depolamış olduğunuz enerjiyi doğru şekilde kullanmanıza yardımcı olur.

Bu, vücudunuzun gündüz çevik kalmasına yardımcı olur, böylelikle geceleri yatağınızda sağlıklı ve güzel bir uykuya dalabilirsiniz.

2.Kalbiniz İçin Endişe Etmezsiniz

Yüksek tansiyon hastasıysanız veya kandaki yağ oranınız ortalama seviyelerin üzerindeyse, her ikisini de koruyabileceğiniz düzenli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Yürüme gibi ağır olmayan bir egzersiz formu, ağır egzersizler sağlıkı kalmanızda etkili olacaktır. Güne basit bir tempolu yürüyüş yaparak başlamanız, tansiyonunuzu korumanıza ve kalp felci riskini düşürmenize yardımcı olabilir. İyileştirilmiş kan dolaşımı, kandaki yağ oranı seviyelerini azaltarak kalbinizdeki ağırlığı azaltır.

3.Damar Sertleşmesini Engeller

damar sertliği

Damar sertliği riski taşıyan veya bundan acı duyan insanlar düzenli sabah yürüyüşlerinden büyük ölçüde faydalanır.

Damar sertliği, beyninizdeki, organlarınızdaki, böbreklerinizdeki, kalbinizdeki veya karaciğerinizdeki atardamarlar plak veya kolesterol birikintileriyle tıkandığında oluşan bir hastalıktır.

Bu durum, insan vücudundaki en önemli organlara kan ve oksijen gidişini kısıtlar ve en sonunda birden fazla organ yetmezliğine yol açabilir.

Sabahları yapılan düzenli yürümek faaliyeti, kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir ve atardamarlarda oluşan birikimini önleyebilir.

4. Kanser Riskini Düşürür

Araştırma sonucuna göre düzenli yapılan sabah yürüyüşlerinin vücut ağırlığının dengede tutulmasına yardımcı olur ve bunun sonucu meme kanserine yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur.

Bilim adamlarının 1455 prostat kanserli hasta üzerinde yaptıkları bir çalışmada ise; düzenli yapılan yürüşlerin prostat kanserinin ilerlemesini azalttığı belirlemiş durumdadırlar.

Bu çalışmaya göre haftada 3 saatten fazla hızlı tempolu yürüyüş yapan hastalarda kanserin ilerleme olasılığı %57 oranında azalıyor. Bu durum yürüyüş yapmanın yaşamımıza olan olumlu etkisini gözler önüne seriyor.

5. Cildinizin Daha Sağlıklı Olmasını Sağlar

sağlıklı cilt

Genç kalmanın sırlarından bir taneside her gün yapacağınız düzenli yürüyüşlerde saklıdır. Yaşlılık belirtilerin ortaya çıkmasını kimse istemez.

Cildiniz yeterince kan almadığında ve hormon seviyeleriniz bozuk olduğunda sivilce, kırışıklıklar ve yüz hatlarında ince çizgiler gibi bir takım cilt problemi yaşarsınız.

Yürümek kan dolaşımını iyileştirdiği ve oksijeni daha iyi kullanmanıza yardımcı olduğu için cildiniz yavaş yavaş düzelmeye ve eskisinden daha sağlıklı ve güzel görünmeye başlar.

6. Depresyonla Mücadele Etmenize Yardımcı Olur

depresyon

Vücudumuzdaki depresyon genellikle doğal ağrı kesicimizin veya stres dengeleyici mutluluk hormonların daha az üretilmesi sebebiyle olur.

Her gün en az 45 dakikalık yürüyüşler, vücudunuzdaki mutluluk hormonlarının salınmasına yardımcı olabilir. Bu durum, kişiyi enerjik, pozitif ve mutlu bir duruma getirerek depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Artık daha az gergin ve endişeli hissedersiniz, bu da daha hayat üzerinde söz sahibi olma farkındalığı yaratmanıza izin verir. Hayatta artık daha doğru ve akıllı kararlar alabilirsiniz.

7. Akciğer Sağlığınızı Korumanıza Yardımcı Olur

Yürüyüş hızınıza ve yürüdüğünüz yere bağlı olarak yürümek ciğerlerinizin daha fazla oksijen pompalamasına faydalı olabilir.

Vücut kaslarınız ve dokularınız, hızlı yürürken gerekli enzim tepkilerini gerçekleştirmek için daha yüksek oksijen seviyelerine ihtiyaç duyacaktır.

Bu da akciğer kapasitenizi artırır. Ayrıca vücudunuzun tüm organlarına oksijen sağlamasına yardımcı olur. Her gün yapılan kısa ve tempolu yürüyüşler kalp ve akciğer sağlığınızı korumanızın en faydalı yoldur.

Düzenli olarak her gün 20-25 dakika yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin.

8. Eklem ve Kas Problemlerini Azaltmada Etkilidir

eklemler ve kaslar

İnsanlar yaşlandıkça eklem ağrılarına en yatkın olan yerleri dirsekler, dizler ve kalçalardır. Bunlara genellikle kas ağrıları eşlik eder. Ayrıca yaşlılıkla beraber kemik erimeside ortaya çıkmaya başlar, bu da kemiklerin zayıflamasına ve daha kırılgan olmasına sebebiyet verir.

Ayak bileği, el bileği ve diz gibi eklemlerin iltihaplanması ile beraber şişme ve sertleşmeye yol açan eklem ağrılarıyla ve kemik erimesi ile mücadele etmek ve bunları tamamen önlemek için düzenli ve tempolu yürüyüşler oldukça faydalıdır.

Düzenli şekilde yürümek eklemlerinize ve kaslarınıza, sertliği ve ağrıyı önlemesini sağlayan yeterli hareket ve enerji verir.

9. Tembellikten Uzak Tutar

tembellik

Tembellik, hareket yetisine sahip olunmasına rağmen enerji sarf etmede isteksizlik. Düzenli sabah yürüyüşleri,  vücudda depolanan kalorileri yakmanıza ve enerji seviyenizi yükseltmenize yardımcı olabilir.

Bu, vücudunuzu canlandırır ve zinde hale getirir. 30 dakikalık küçük bir tempolu yürüyüşle güne başlayın ve yürüyüş sürenizi zaman içinde artırın.

İlk etapta 30 dakika gidemeyebilirsiniz, hızlı molalar vermeyi deneyebilirsiniz. 30 dakikalık yürüyüşü turlara bölebilirsiniz. Her tur sonunda kendinize iki dakika mola verin ve tekrar yürümeye devam edin.

10. Düzenli Sindirime Katkı Sağlar

İnsanlara sağlıklı bir yaşam için düzenli bir sindirim sistemi gerekir. Her gün yapacağınız düzenli yürüyüşler ve eksersizler sayesinde bağırsak hareketlenme yaşayabilirler. Sindirimi iyileştirmenin en büyük kilidi, bağırsakların hareketidir.

11. Hamilelikte Anne Adayına Faydalıdır

hamilelik

Yürüyüşün vücut sağlığı açısından en büyük faydası özellikle bebek bekleyen anneler içindir. Hamilelik dönemi, anne adaylarının çok sayıda hormonal değişikliğe uğradığı bir dönemdir.

Vücudunuz bu hormonal değişiklikleri kaldıracak kadar güçlü ve dinç değilse, düşük yapma riskiniz ciddi bir şekilde artar.

Düzenli sabah yürüyüşleri, hormon seviyelerini yönetmeye yardımcı olur ve aynı zamanda kilonuzu korumaya yardımcı olur, bu durumda dengeli yürüyüşler sayesinde anne adayları düşük yapma şansını azaltır.

12. Şeker Seviyesini Dengeler

diabet

Şeker hastaları için en etkili ilaçlardan biri de yürüyüş yapmak. Yapılacak olan tempolu bir yürüyüş şekli, vücuttaki insülin seviyesini düzenlemeye yardımcı olacaktır.

Yaptığımız yürüyüş sonucunda, vücut yağınızı kaybetmekle birlikte aynı zamanda vücutta depoladığınız şekeride tüketmenize yardım edecektir.

Çok fazla kalori yakmak istiyorsanız, düzgün ve tempolu şekilde yürümeyi yaşamınıza mutlaka sokmalısınız.

Yürümek İçin Günün Hangi Saati Tercih Edilmelidir?

Günün herhangi bir zamanında bir parça hareketler yapmak iyi olsa da, Yürümek için en iyi zamanı seçebilmek, gününüzden en iyi şekilde faydalanmanıza yardımcı olabilir.

Sabah saatleri en uygun saatlerdir yürüyüş yapmak açısından. Şehrin havasında daha az kirlenme vardır, bu da yeterli vücudunuz için yeterli miktarda oksijen ve temiz hava alabilmenizi sağlar.

Sabah serinliğinde ve temiz bir havada yapılacak olan yürüyüşler, gün içinde kendinizi daha aktif ve enerjik hissetmenize yardımcı olacaktır.

Bu İçeriklere Göz Atmak İster Misiniz?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma