fbpx
Dünyamız

Covid-19 Döneminde İş ve Yaşamı Dengede Tutabilmek

evden çalışmak

2020 yılının başlarında hayatımıza giren covid-19 salgını tüm toplumun iş ve yaşam dengesini altüst etmiş durumda gözüküyor.

Covid-19 salgını bizlerin sadece sağlık yönünden etkilenmesinin yanında kişisel hayatımızı ve iş yaşamımızı da derinden etkilemeye devam ediyor.

Hastalığın ortaya çıkmasıyla birlikte hayatımızın bir parçası haline gelen covid-19 salgını, sosyal mesafe kavramı yüzünden iş hayatlarını evden sürdürmek zorunda olan binlerce insanının tüm yaşamını bir anda değişikliğe uğrattı.

Küresel salgın yüzünden hepimizde korku ve endişe hali devam ediyor.

Hastalığa şu ana kadar bir tedavi bulunmadığı için, uzmanlar haklı olarak insanlara sosyal mesafe uymalarını ve evden mümkün olduğunca çıkmadan çalışma hayatlarına devam etmelerini istiyorlar.

Salgın sebebiyle kapalı olan bazı işyerleri hala mevcut durumda. Büyük firmaların almış olduğu karar sonrası çalışanlar iş hayatlarına evlerden devam etmeye başladılar.

Bu durumda hem çalışma hayatı hem ev yaşamı ve çocukların bakımı aynı anda olmak durumunda. Artan bu sorumluluklar sonucu insanların zihinsel ve fiziksel yaşamları tamamen stres altında kalmış durumda.

Covid-19 Salgını Ne Tür Problemlere Sebebiyet Verdi?

  • Salgın sonrasında bir çok insan maalesef işlerini kaybetmiş durumdalar. İşsizliğin artmaya başlaması sonucu insanlar günlük yaşamlarını idare etmekte zorlanmaya başladılar. Yeni bir iş bulabilmenin verdiği zorluk sebebiyle insanların ailelerine yoğunlaşması azalmış durumda.
  • Özel hayat ve iş hayatı dengesi tamamen birbirine karışmış durumda. Bir çok insan işini evden devam ettirmek zorunda kaldığı için çalışma yaşamını özel hayattan ayırmakta zorluk çekmekte. Bu durum insanların evlerinde bir takım sorunlara sebebiyet vermekte.
  • Salgın sebebiyle ciddi sağlık problemleri yaşanmakta. Doktorlar ve sağlık çalışanları, salgın karşısında insanlara bağışıklıklarını kuvvetlendirecek bir hayat tarzı önermekte. Salgın sebebiyle dünyanın içinde bulunduğu ekonomik tablo içinde insanlar bu yaşam tarzını isteselerde elde edemiyorlar.
  • Hepimiz bu dönemde evlere kapanmış vaziyette ve endişe içinde acaba ne olacak korkusu yaşıyoruz. İnsanların en büyük eğlencesi televizyondan film ve dizi izlemek, bizleri eskiden mutlu eden dışarı çıkmak, sinemaya gitmek, piknik yapmak, restoranlara gitmek gibi etkinlikleri yapamıyoruz. Korku, stres, huzursuzluk tüm bunlar ise iş ve yaşam dengemizi sarsmaya devam ediyor.
  • Salgın sebebiyle bu sene başına kadar olan doğal yaşamlarımız tamamen değişmiş durumda. Günümüzde izolasyon ve sosyal mesafe kavramları gündelik hayatın adeta bir parçası durumunda. Sağlık önlemleri ve hijyen kuralları hakkında her gün yeni bilgiler geliyor. Salgın eğer böyle devam ederse herhalde bir müddet daha sosyal çevreden uzak kalacağız gibi gözüküyor. Herkesin iç dünyasıda endişe ve korku hakim bu aralar.

Covid-19 Döneminde İş ve Yaşam Dengesini Sağlayabilmenin Çeşitli İpuçları

iş hayat denge

Kişisel Yaşam ve İş Hayatı Arasında Dengeyi Doğru Oluşturabilmek

Kişisel yaşam ve iş hayatı arasında dengeyi doğru kurabilmenin en iyi yolu, iş bölümü ve düzgün planlama yapabilmemize bağlıdır. Günümüzde covid-19 salgını sebebiyle evden çalışmak zorunda olan kişiler için, çalışma saatleri ve aileye ayrılacak zaman arasında denge kurma konusunda zorluklar yaşıyor olabilirler.

Elbette iş hayatı için harcadığımız zaman bir hayli fazla ve bir çok aile neden evdeyken bu kadar fazla çalışma yaptığınızı anlamıyor olabilir. Burada dengeyi kuracak olan elbette sizlersiniz.

Çalışma saatleri ile ailenize ayıracağınız zaman aralığını planlayarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

İşyerine gitmeden evden çalışmak hayatımıza yeni giren bir olay olduğu için sizi evde anlamayan yaşlılar olabilir, buna hazırlıklı olmak en doğrusu. Büyüklerin buna alışmaları biraz zaman alabilir.

Bu Yazıyı Sevdiklerinizle Paylaşabilirsiniz.

dinlenme

Dinlenmeyi İhmal Etmeyin

Gün içinde mutlaka hem işinize hem de ev işinize ara vermeyi ihmal etmeyin. Kendinize zaman ayırmak size iyi gelecektir. Bütün dünya salgına karşı savaş verirken insanların da stres atması gerçekten çok önemlidir.

Salgın döneminde iş ve yaşam dengesini kurmak doktorlar, hemşireler, polisler ve temizlik görevlileri gibi çalışanlar için oldukça zordur.

Bu meslek grupları öncelikli temel hizmetleri verdikleri için yoğun stres altında çalışma hayatlarını sürdürmek durumundadırlar. Özellikle stres atmaları ve rahatlamaları için zaman zaman ara vermeye ihtiyaçları hepimizden fazladır.

gülmek

Gülmeyi İhmal Etmeyin

Küresel salgınla beraber eski çalışma düzenlerimiz tamamiyle değişmiş durumda. Covid-19 salgını çalışma şartlarında mecburen değişiklik yapmamızı sağladı.

Normal zamanlarda işyerindeki çalışma arkadaşları ile sohbet eder, şakalaşır ve belki de öğle aralarında yemek yerdik.

Evden çalışmaya mecbur olduğumuzdan beri ofis toplantılarını zoom üzerinden yapmaya başladık. Fiziksel olarak iş yerinde olmadığımız için işyeri yemekleri ve iş toplantıları iptal olmuş durumda.

Bu durumda bile kendimize mutluluk yaratabilmek bizlerin elinde, bu sinirlerimize hakim olarak iş ve yaşam dengemizi kurmamıza yardımcı olacaktır.

Uzmanlar hastalara daha yüksek iyileşme şansı veren kahkahanın oldukça tesirli bir ilaç olduğunu kanıtlamışlardır.

Rahatlatarak ve etkili nefes almayı sağlayarak endişeyle baş etmede yardımcı olur. Mutluluk hormonlarının salınmasına sebep olarak stresi azaltır. İnsanların hayata daha olumlu bakmasını sağlayarak depresyonu iyileştirir. Gülümsemeyi ve Kahkaha atmayı ihmal etmeyin.

sağlıklı yaşam

Sağlıklı Hayata Devam Etmeye Çalışın

Salgın döneminde evden çalışmak durumunda kalan insanlar sürekli evin içinde zaman geçirdikleri için bir takım rahatsızlıklar yaşayabilirler.

Vücutlarımız normal çalışma zamanına uyumlu olduğu için evden çalışma durumunda,  iş yeri alışkanlıklarınızı devam ettirmeniz sağlık açısından olumlu olacaktır.

Sürekli evin içinde zaman geçirmek depresyona, kilo almanıza ve strese girmenize sebeb olabilir.

Bu olumsuzluklardan kendinizi korumak için, dengeli beslenmeye, düzenli spor yapmaya, kaliteli uyumaya, bol sıvı tüketmeye çalışmak sağlık açısından önemlidir.

Bağışıklığı korumak için sağlıklı yiyecekler tüketmek önemlidir. Vücut ve akıl eğer kendini sağlıklı hissetmez ve iş ve yaşam dengenizi koruyamazsınız.

çalışma odası

Çalışma Odası Oluşturun

Evden çalışma size işyerinde ki konforu elbette sağlamaz. Bir çok iş yeri malzemeniz belki yanınızda değilidir. Evin içinde çocuklar ile çalışma dengesini sağlamak oldukça zor olabilir.

Çocuklar sürekli evin içinde kalmak zorunda olduğu için sizden sürekli bir şeyler talep edebilirler. Eğer evinizin fiziksel şartları müsaitse ayrı bir alanda tek başınıza çalışabileceğiniz bir alan yaratmanız sizin için sağlıklı olacaktır. Çalışma şevkinizi arttırmak için gün içinde kendinize uygun kıyafetler seçebilirsiniz.

günlük program

Salgın sebebi ile evden çalışmak zorunda kaldıysanız, belli durumlarda iş ve yaşam dengesini sağlamak sıkıntılı olabilir. Gün içinde yapacaklarınızın programlarını önceden yapmanız durumunda bu sorunun azaltma şansına sahip olabilirsiniz.

Belli günlerde iş hayatınızda daha fazla zaman geçirmek durumunda kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda önceden evin içinde olanlara bu durumu bildirmeniz durumunda bunu kabul edeceklerdir.

Ailenizin size bazı dönemlerde daha fazla ihtiyacı olabilir, bu durumlarda işe ara vererek onların ihtiyaçları doğrultusunda yanlarında olabilirsiniz. Onlarla ilgilenmeniz iş yaşam dengesini kurmanızda size çok faydalı olacaktır.

Sizler İçin:


İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma