fbpx
Dünyamız

Covid-19 Döneminde Uyku Problemini Çözmenin 8 Yolu

Halen devam eden ve dünyayı tüm hızla tehdit etmeye devam eden COVID-19 salgını, kişiler, aileler ve toplumlar arasında stres seviyesinin yükselmesine olumsuz yönde etkide bulunmuştur.

Birçok kişinin, evden çalışmak zorunda kalması ve kişisel önlemlerini almalarına rağmen, günümüzde evden çalışmak zorunda kalanlar kendilerini, verimli çalışma ve dinlenme açısından eksik hissetmektedirler.

Corona virüsün stres seviyelerini arttırmaya devam etmesinden dolayı sağlıklı çalışamamanın verdiği sıkıntılardan dolayı, birçok kişide artan şekilde uyku problemlerinin başladığı görülmektedir.

Sağlıklı bir uyku, insanların akıl sağlığını, fiziksel açıdan sağlıklı olmasını ve vücud bağışıklığını olumlu olarak etkiler.

Uyku problemi nedeniyle, yeterli şekilde uykunun alınamaması insanlarda bir takım sağlık problemlerinin başlamasına sebeb olmuştur.

Dünya’nın tümünün salgından etkilendiği bu dönemlerde, insanların sağlıklı uyuyabilmeleri bozulmaya başladı. Eğer akşamları uyumakta zorluk çekiyorsanız, sağlıklı uyku ve stressiz bir yaşam için yapmanız gereken 8 adım.

uyku problemi

Uyku Düzeninizi Korumaya Çalışın

düzenli uyku

Covid döneminde evden çalışmak zorunluluğu, insanların sabahları daha geç kalkmalarına neden olurken, bu düzensiz durumun yaratmış olduğu neden kişileri gece geç saatlere kadar uyamamalarına sebebiyet vermektedir.

Bu yeni uyku alışkanlıklarıda, insanların uzun senelerdir alışmış olduğu normal uyku saatlerinin bozulmasına yol açtı.

Uyku saatinizi eğer değiştirdiyseniz, uykunuzu en kısa zamanda düzene sokmanız uzmanlarca tavsiye ediliyor. Normal zamanda alışık olduğunuz bir saatte kalkın ve akşamlarıda aynı saatlerde uyumaya çalışın, böylece vücudunuz ve beyniniz rahatlamak için yeterli bulabilir.

Güneş Işığından Daha Fazla Yararlanmaya Çalışın

güneş ışığı

Uzmanların belirtiğine göre güneş ışığından düzenli olarak yararlanmak, vücudumuzun 24 saatlik düzenli bir tempo sürdürmesine yardımcı olur, bu da kaliteli uyku için çok önemlidir.

Bu nedenle vücudunuzun günde en az 15-30 dakika güneş ışığından yararlanmasına dikkat edin.

Günümüzde halen covid-19 tehlikesinin artarak devam ettiğini ve çok ciddi şekilde insan sağlığını tehdit ettiğini unutmadan, evden dışarı çıkarken mutlaka maskelerinizi takarak çıkmanız, dışarıda bulunduğunuz zamanlarda her zaman sosyal mesafeye dikkat etmeniz, kişisel önlemlerinizi alarak, günde 25-30 dakikalık yürüyüşler yapmanız sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Yapacağınız yürüşlerde vücut için gerekli olan d vitamini size sağlıklı olmanız açısından çok faydalı olacaktır.

Televizyon İzleme Sürelerinizi Azaltın

televizyon izlemek

Salgın döneminde evde yaşamak ve evin içinden çalışmak, akıllı telefonlarımıza, televizyonlarımıza ve masa üstü bilgisayarlarımıza olan bağlılığımızı kesinlikle arttırdı.

Evden çalışmak durumunda olduğunuz için iş yerinizle toplantı yapmak zorunda kaldığınızda mecburen bilgisayarları kullanacaksınız.

Gün içinde uzaktan çalışma konumunda olduğunuzdan dolayı da bilgisayar başında vakit geçirmek zorunda kalacaksınız, ama akıllı telefonlar, oyun konsolları, televizyonların başında tüketmiş olduğunuz zamanı azaltarak düşürebilirsiniz.

Günümüzde uzmanlar, uyku problemi sorunu yaşayan insanların akşamları yatmadan en az bir saat önce ilgilendikleri ve izledikleri şeyleri bırakmaları gerektiğini söylüyorlar.

Bitirmeniz gereken raporlar, teslim etmeniz gereken işleriniz varsa, kullanmış olduğunuz cihazlarda mutlaka gözlerinizi yormayan gece modunu aktif etmeyi deneyebilir veya uykunuzu kötü şekilde etkileyen ışıkların ayarını düşürebilirsiniz.

Kendinizi daha rahat hissetmek için akşamları çalışma zorunda olduğunuz saatlerde, ışığı filtreleyen gözlükler kullanabilirsiniz.

Evin İçindeyken Sakinliğinizi Koruyun

sakin olun

Covid-19 döneminde evlerde daha fazla vakit geçirmek durumunda kalan insanların endişe düzeylerinde artış yaşandığı görülmüştür.

Akşamları uyumakta zorluk yaşayan insanlar kendilerini çok tahammülsüz hissederler ve bir türlü sakinleşemezler. Kendini ferahlamış hissetmek ve güzel bir uyku uyuyabilmek için yapabileceğiniz birkaç şey:

  • Ufak ufak nefes egzersizleri yapın.
  • Sevdiğiniz bir kitap okumayı deneyin.
  • Akşamları yatmadan önce ılık ve soğuk suyla banyo yapın.
  • Yatmadan önce sevdiklerinizle konuşun.
  • Akşam yatmadan önce bir bardak ılık süt için.

Düzenli ve Sağlıklı Bir Uyku İçin Faydalı Alışkanlıklar Geliştirin

kahve içmek

Düzenli ve sağlıklı bir uyku zamanı geçirebilmek, gün içinde yediğiniz yemek ve içttiğiniz su miktarı kadar çok önemlidir. İnsanlar yeterli ve sağlıklı şekilde uykusunu uyuyamazsa bu her zaman kaygı sebebi oluşturur. Geceleri yeterli ve iyi bir uyku alabilmek için kendinize bazı faydalı alışkanlıklar oluşturmalısınız.

Gün içinde çok fazla kahve tüketmekten kaçının. Aşırı şekilde kahve tükettiğiniz zaman, uyumak isteseniz bile uyumakta zorluk çekebilirisiniz. Bu durumda uyku problemi yaşamanız ve endişeli hissetmeniz olasıdır.

Alkolü hayatınızdan uzak tutmanız hem sağlığınız hem de kendiniz için sağlıklı olacaktır.

Günün yorgunluğunu ve hayatın içindeki sıkıntıları anlık unutabilmek için insanların bir kısmı içki içtiklerini, ve bu şekilde dertlerinden uzaklaştıklarını söylemektedirler.

Aslında alkol tüketimi hem uyku düzeninizi bozacak hem desizlerde uykusuzluğa sebeb olacaktır.

alkol tüketmek

Bir çok insanın yaptığı en büyük yanlışlardan bir taneside uyumadan az önce yemek yemesidir.Uyku vaktinizden hemen önce bir şeyler yemekten mutlaka uzak durun. Yemek saatlerinizin de aynen uyku saatleriniz gibi düzenli bir zamanı olmalıdır. Yatmadan önce en az 4 ile 5 saat önce yemek yemeyi deneyin.

yemek yemek

Öğlen Uykularınıza Dikkat Edin

öğlen uykusu

Büyüklerin kendilerini daha iyi hissetmeleri için gün içinde 15-20 dakikalık kısa bir şekerleme yapmak yeterli kabul edilir. Bunun yanında, eğer uyku sorunları yaşıyorsanız, akşamları uykunuzu olumsuz şekilde etkileyebileceği için yetişkinlere gündüzleri uzun şekerleme yapmamaları tavsiye edilir. Ayrıca, uyku ilacı alıyorsanız, bunları çok sık kullanmaktan kaçının.

Melatonin Eksikliğini Arttırın

İnsan vücudunda bulunan melatonin hormonu diğer adıyla uyku hormonu genellikle karanlıkta salgılanan bir hormon türüdür.

Biyoritmimizi ve uykumuzu düzene sokan bu melatonin hormonu eksikliğinde birçok faktör oluşmaktadır. Melatonin hormonu eksikliği kaygı ve depresyonu arttırmakta, ortaya çıkan bu durum melatonin hormonu eksikliğinin daha da çoğalmasına neden olarak süreklilik  oluşturabilmektedir.

Akşamları yatmadan önce vişne, fındık, muz, yulaf, zencefil, anason ve rezene melatonin açısından zengin besinler oldukları için tüketebilir.

Akşam uyku ortamının kesinlikle karanlık olması gerekmektedir. Bunun yanında, elektromanyetik dalgalarda melatonin üretimini azaltacağından, gece uyumak için seçilen yerde televizyon, bilgisayar, cep telefonu gibi cihazların bulunmaması ve bu cihazların elektrik prizine bağlı olmamaları gerekmektedir.

melatonin

Rahat Uyumanıza Yardımcı Olacak Takviyeler Alın

Akşamları eğer yattığınız zaman uykuya dalmakta zorlanıyor veyahut uykunuz sırasında çok sık uyanıyorsanız doktorunuzada danışıp, rahat uyumanız için bazı besin takviyeleri alabilirsiniz.

Alabileceğiniz bazı takviyeler şunlardır:

  • Kedi otu, insanlar tarafından çok uzun yıllardır sakinleştirici ve kaygı bozukluğunu önleyici etkileri olduğu bilinen kedi otu bitkisi günümüzde insanların daha sağlıklı uyku uyuyabilmeleri için insanlara yardımcı olmaktadır. Doktorlar tarafından uyku sorunu olanlara tavsiye edilen kedi otu beyin hücreleri arasındaki bağlantılardan geçen uyarıların miktarını düşürüp ve sakinleşmenizi sağlıyor.
  • D Vitami, güne neşeli ve mutlu bir biçimde başlamak ve akşam uykunuzu yeterli ve sağlıklı bir biçimde almak için d vitami ve güneşten yararlanabilirsiniz.
  • L-theanin, Japonlar güne yeşil çay ile başladıklarında o günün daha iyi bir gün olacağına inanırlar. Yeşil çayın içinde bulunan bir aminoasit olan L-theanin sizin rahatlamanızı ve kaygı bozukluğunuzu azaltmanıza fayda sağlar. Yeşil çay kullanımı, beyinde oluşan stres ve kaygı gibi bağlantılı kimyasalların seviyesini azaltır, dingin bir zihin pozisyonu sağlar. Günümüz modern toplumunun yüzde doksanının şikayetçi olduğu kaygı bozukluğunun tedavi edilmesinde kullanılan en etkin ve takviyelerden biridir.

yeşil çay

İnsanlığın tarih boyunca yenemediği salgın hastalık olmamıştır. Tıp dünyası elbette ki Covid-19 salgınının çözümünü ve tedavisini bulcaktır.

Bu salgın döneminde uyku sorunlarınızı çözmek için yukarıdaki yolların bazılarını deneyebilirsiniz. Doğru şekilde uygulama yaptığınız zaman sağlıklı şekilde uyuyabildiğinizi göreceksiniz.

Sık Sorulan Sorular

Akşamları neden derin uyumuyorum?

Akşamları yatmadan önce yağlı yemekler veya yapacağınız egzersiz, istediğiniz derin uyku miktarını azaltacaktır. Uyku, artan kalp atış hızı veya metabolizma nedeniyle bozulursa, yatmadan 3 saat önce egzersizi ve ağır yemekleri kesmeyi düşünebilirsiniz. Mutlaka akşam uyumadan bir saat önceden dijital dünya ile ilişkinizi kopartın.

Covid-19 döneminde sağlıklı bir uyku uyuyabilmek neden önemlidir?

Uykunun insan sağlığı açısından, hem fiziksel hem de zihinsel olarak çeşitli faydaları vardır. Uyku, beyin fonksiyonlarını geliştirdiği gibi aynı zamanda da etkili bir bağışıklık oluşturmada etkilidir. Yeteri kadar uyuyamamak insanın ruh halini bozup, sinirli ve kaygılı olmasına neden olur.

Covid-19 sebebiyle evden çevrimiçi olarak okula devam eden çocukların normal düzenleri bozuldu ve bu durum onların uyku düzenlerinide bozdu, bunu düzeltmek için ne yapılabilir?

Salgın sebebiyle her yaştan insanın uyku düzenleri sarsılmış durumdadır. Bu dönemde uyku düzenini sağlayabilmek için çocukların ekran sürelerini azaltın, onlarla gün içinde mutlaka olumlu konuşmalar yapın, geleceğin yakında daha güzel olacağını belirtin, salgının mutlaka yenileceğini söyleyin, mümkünde birlikte yürüyüşler yapın.

Geceleri öksürük yüzünden uyuyamıyorsam ne yapabilirim?

Akşamları yatmadan önce bir miktar ılık su içebilir, yaz dönemlerinde çok sık kullandığımız klima kullanımına biraz ara verebilir. Klimalar, boğazlarımızda kuruluğa sebeb olduğu için daha çok öksürmemize ve uyku sorunu yaşamamıza neden olurlar. Ayrıca elma, tarçın, zencefil, ıhlamur, ayva ve kabuklu limonu kaynatıp içtiğinizde öksürüğünüze iyi geldiğini göreceksiniz.

Yemek yemenin uyku düzeni ile ilişkisi var mıdır?

Sağlıklı olabilmek için doğru yiyecekleri tüketmeniz çok önemlidir. Covid-19 döneminde bu daha da önemli hale gelmiştir. Sağlıklı beslenmek bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda uyku düzeninizi iyileştirmeye de faydalı olabilir. Öğünlerinizi doğru vakitlerde almak, akşamları rahat, sağlıklı bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.
Diğer Yazılarımızada Göz Atmak İster Misiniz?https://derliyo.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma