fbpx
Dünyamız

İşe Giderken Covid-19 Riskini Azaltmanın 8 Adımı

işe giderken covid virüsü

Son birkaç aydır dünya, COVİD-19 salgını sebebiyle neredeyse durma noktasına gelmişti. Günlük işimize yeniden başlamalı ve devam etmeliyiz ve bu COVİD-19 virüsünün orada olduğunu iyi bilerek çalışmalıyız.

İşyerleri açıldığında, işe giderken tüm sağlık önlemlerini dikkate almamız gerekiyor. Sağlık önlemlerini uygularken herhangi bir tedbirsizlik, virüsten etkilenme olasılığını artırabilir.

Virüs vücudunuza girdiğinde çoğalmaya başlar. Sadece enfekte olanlar için değil, enfekte kişinin etrafındaki insanlar için de zararlıdır.

Ancak, tüm önlemlere ve güvenlik önlemlerine uyulduğunda bu senaryodan kaçınmak mümkündür.

Seyahat ederken veya işe giderken COVID-19 virüsüne yakalanma riskini azaltmanın en iyi yollarından bazıları şunlardır:

Kişisel Koruyucu Ekipman İle Donanımkişisel ekipman

Dışarıya çıktığınızda, kişisel koruyucu malzemeleri yanınıza aldığınızdan emin olun. Bunlar esas olarak bir yüz maskesi ve bir çift eldiven içerir.

Bunları kullanmak vücudunuzun en eğilimli kısımlarını, yani ellerinizi ve ağzınızı virüsle temas etmekten koruyacaktır.

İşe giderken en az birkaç maske ve bir sürü tek kullanımlık eldiven hazırlayın. Eve döndüğünüzde, tekrar kullanılabilir olma ihtimaline karşı maskeyi uygun şekilde yıkadığınızdan emin olun.

Bu, onu ertesi gün kullanmaya hazır ve güvenli hale getirecektir. Kendinizi ve çevrenizdekileri kişisel koruyucu ekipman kullanmaya teşvik edin. O anda o bölgede bulunan herkesin güvenliğini sağlayacaktır.

Ellerinizi Dezenfekte Edin

covid ekipmanları

Dışarıdaki işlerinizi bitirdikten ve işyerine veya evinize vardığınızda, ellerinizi iyice dezenfekte ettiğinizden emin olun.

Böylelikle elleriniz virüsle temas halinde ise vücudunuza giremeyecektir. Sanitasyon, vücudunuza zarar vermeden virüsü öldürecektir.

Halka açık bir yerdeyken kapı kolları, parmaklıklar vb. Gibi hiçbir şeye dokunmaktan kaçının. Virüs yaygın bir şekilde yayıldığından, çevrenizdeki her şey risk altında olabilir.

Önlemler ve huzur için dezenfektanı düzenli aralıklarla ellerinize sürmeye devam edin. Yemekten önce ve sonra ellerinizi iyice yıkamayı unutmayın.

Sanitasyon; Sanitasyon latince’de sağlık anlamına gelen sanitas kelimesinden köken almıştır. Sanitasyon geniş anlamda insan sağlığının iyileştirilmesi, korunması ve sağlığın tekrar kazanılmasında uygulanacak prensipleri içermektedir. Gıda sanayiinde sanitasyon denilince “üretimde hijyenik ve sağlıklı durumların yaratılması ve devam ettirilmesi ” anlaşılmaktadır. Sanitasyon doğada biyolojik dengenin korunması konusu içinde yer alan ve insan sağlığı ve rahat bir yaşam sürmeleri amacıyla yapılan çalışmaların tümünü kapsamaktadır. Bu kapsam içinde gıda sanitasyonu insan yaşamının temelini oluşturan beslenme gereksinimlerinin karşılanmasında fiziksel, kimyasal ve biyolojik yönden güvenilir nitelikte gıda maddeleri üretimini ifade etmektedir.

Doğru ve Güvenlikli Şekilde Paketlenmiş Gıdalar Tüketin

paketlenmiş gıdalar

İşe giderken paketlenmemiş gıdalardan ve sokak yemeği yemekten kaçının. Evinizden beslenme çantası, su şişesi ve diğer gerekli yemekleri almanız tercih edilir.

En güvenli ve güvenilir gıda yemek olabilir bu yemekler kendi evinizde hazırlanırsa daha güvenli olur. Bu çok önemlidir çünkü lokantalarda ve sokaklarda yemek hazırlayan ve servis eden mekanların ne kadar güvenilir olduğu belli değildir ve bu yiyeceklerin de tüketilmesi güvenli değildir.

Öte yandan, seyahat ediyorsanız, mümkün olduğunca yalnızca uygun şekilde paketlenmiş gıda ürünlerini tüketin.

Bir restoranı ziyaret ediyor olsanız bile, tüm önlemlerin alındığından emin olun. Aşçıların tüm kişisel koruyucu ekipmanları giymesi gereken yerleri seçin.

Risk taşıyan yerlerde yiyecek tüketmenin ciddi sağlık sonuçlarına yol açabileceği gibi, aynı konuda yumuşak davranmayın. Mutlaka ama mutlaka bildiğiniz yerlerde yemek yemeyi tercih edin.

Uygun Mesafeyi Koruyun

toplu taşımada sosyal mesafe

Seyahat ederken veya işe gidip gelirken, mutlaka uygun bir mesafe bırakmaya çalışın. Toplu taşıma kullanıyorsanız insanlarla yakın temastan kaçınmaya çalışın.

Çok kalabalık olan toplu taşıma araçlarını kullanmaktan kaçının. Kalabalıkta virüsün yayılmasının oldukça hızlı olduğunu her zaman unutmayın.

Sürekli öksüren veya hapşıran insanlardan uzak durun. Bu insanlardan enfeksiyon kapma şansınızın yüksek olduğunu unutmayın.

Mümkünse toplu taşıma araçlarını kullanmaktan kaçının. İşyerinize kendi aracınızla ulaşmak veya gidip gelmek oldukça güvenlidir.

Arabanızı kullanırken enfekte olma riski minimumdur. Ancak arabanızı her hafta yıkamaya ve dezenfekteye gönderin. Aracınızın virüsten arınmış olmasını sağlayacaktır.

En iyi önlemler ve güvenlik önlemleri için tanımadığınız bir kişinin arabanıza girmesine izin vermeyin.

Yüzeylere Dokunmaktan Kaçının

yüzeylere dokunmayın

Birçok kişi düzenli olarak toplu taşıma kullandığından, oradaki yüzeyler kirlenmiş olabilir. Bu tür kirlenmiş yüzeye dokunursanız, virüsün vücudunuza girme şansı yüksektir.

Bu nedenle, genellikle seyahat sırasında halka açık herhangi bir yerde yüzeylere dokunmaktan kaçınılması önerilir.

Seyahatiniz çok zaman alıyorsa, bir dezenfektan kullanarak koltuğunuzun etrafındaki yüzeyi temizleyebilirsiniz edebilirsiniz.

Bu temizlik işlemi seyahatinizi daha güvenli hale getirecektir. Yüzeyin hijyen için gerekli koşulların sağlanması çıplak elle yapılmamalıdır. Her yüzeyi düzenli olarak iyice sterilize eden firmaların aracını kullanmaya çalışın.

Bu, ellerinizin ve giysilerinizin virüsle temas etmesine izin vermeyecektir. Bu nedenle, daha güvenli tarafta olmak için yolculuğunuz sırasında herhangi bir yüzeye dokunmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Sadece Kapalı Su İçmeye Dikkat Edin

şişe suyu

İnsanların temiz olmayan sular nedeniyle koronavirüsten hastalandığı olduğu birkaç vaka var. Bu nedenle işyeriniz için evinizden çıkarken yanınızda mutlaka bir su şişesi bulundurun.

Arıtılmadığını düşündüğünüz suyu içmeyin. Seyahat ederken susuz hissediyorsanız ve yanınızda süzülmüş su yoksa, her zaman kapalı olan şişeden su içmeye dikkat edin.

Bunu sağlamak için biraz para harcamanız gerekebilir, ancak tüm bu yapacağınız bu harcamalar daha iyi sağlık yaşantınız için harcamaya değer.

Etrafınızdaki biri susarsa su ikram etmekten çekinmeyin. Ellerini dezenfekte etmelerini isteyin ve ardından su şişenizi verin.

Bu her taraf için güvenli olacaktır ve bu koşullarda bile insanlığın hayatta kalmasını sağlayacaktır.

Bağışıklığınızı Arttırın

bağışıklık arttırma

Sık sık iş sebebiyle seyahat ediyorsanız, belirli aralıklarla aşı yaptırdığınızdan emin olun. Henüz koronavirüsün tedavi edilecek veya korunacak bir aşısı olmamasına rağmen, vücudunuza her zaman bağışıklığınızı artıracak bazı ilaçlar ve takviyeleri doktorunuza danışarak alabilirsiniz. Bu koruyucu takviyeler vücudunuzu her türlü enfeksiyon ve virüsten kurtaracaktır.

Farkındalık Yaratın

farkındalık yaratma

Yolculuk ederken, maske takmadan oturan veya dolaşan bir kişi görürseniz, ona bunun hatalı olduğundan bahsetmelisiniz.

Bu yaptığının yanlış olduğunun farkına varmasını sağlamalısınız. Dışarıda dolaşırken güvenli bir mesafede durun ve kendilerinin sağlığı ve çevresindeki diğer insanların güvenliği için maske takmalarını söyleyin.

Sizinle yolculuk yapan tüm insanlar bütün önlemleri ve güvenlik önlemlerini almalıdır. Şu anda maske takmadan dışarıda kalmak ceza gerektiren bir suçtur.

Sorumlu vatandaşlar bu tür insanlara dikkat etmeli ve farkındalık yaymalıdır . Bu nedenle, seyahat ederken veya işe giderken farkındalık yaratın.

Kuralları çiğneyen kişilere, bunu yapmalarının sağlık açısından ne kadar olumsuz sonuçları olabileceğini bildirin.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma