fbpx
Dünyamız

Stresin Önüne Geçebilen Sağlıklı 9 Yiyecek

stresi engelleyen yiyecekler

Yediğiniz yemeğin stres seviyenizi belirlediğini biliyor muydunuz? Düzenli olarak sağlıksız ve atıştırmalıklarla beslenmek sadece stres seviyenizi artırmakla kalmaz, bu durum aynı zamanda endişeye de yol açar.

Bununla birlikte, stresten kurtulmanıza yardımcı olabilecek ve aynı zamanda dinç ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilecek yiyecekler vardır.

Bu, diyetisyenlerin ve psikiyatri uzmanlarının, insanlara sağlıklı yiyecekler tüketerek sağlıklı ve formda kalmalarını önermelerinin ana sebeblerinden biridir.

Stresten kurtulmanın yollarını arıyorsanız yediklerinize eklemeniz gereken bazı yiyecekler şunlardır:

Bitkisel Çay

bitki çayı

İnsanlar, birçok sağlıkla ilgili sorunlarını çözüme kavuşturmak için onbinlerce yıldır şifalı bitkiler kullanıyorlar. Bilimsel araştırmalar, bazı bitkilerin anksiyete belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Bitki çayı stresin azaltılmasında olduğu kadar ortadan kaldırılmasında da büyük fayda sağlar. Esas olarak, bitkilerde bulunan adaptojenler, insan vücudunun strese uyum sağlamasına yardımcı olur ve sizin için harika dengeyi bulmaya yardımcı olmak için vücudunuzla birlikte çalışır.

Bazı şifalı bitkiler sakinleşmenize, bazıları rahatça uyumanıza, bazıları da baş ağrısını önlemenize yardımcı olur.

Adaptojen vücut üzerinde “dengeleyici” etki yarattığı genel olarak kabul edilen sağlıklı ve ayıltıcı ürünler şeklinde tarif edilir

Zihninizi rahatlatmak ve ruh halinizi hafifletmek için önemli olan vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi çeşitli besinler sağlarlar.

Bitki çayları ayrıca siniri soğuttuğu bilinen uçucu yağlar içerir. Ek olarak, bu ılık bitki çayları kan dolaşımını iyileştirir ve vücudunuzdaki detoksifikasyon sürecini hızlandırır, bu da genel ruh halinizi iyileştirir.

Gül çayı, Nane çayı, Papatya Çayı, Adaçayı Çayı ve Fesleğen çayı en iyi arkadaşınız olacak bitki çaylarıdır.

Detoksifikasyon organizmanın kendisine zararlı olan toksik maddelerden arınması anlamına gelir. Vücudumuz terleme, idrar yapma, dışkılama, solunum ve safra oluşumu ile bedende normal metabolizma süreçleri sonucu oluşan toksinlerden arınmaktadır. Normal metabolik faaliyetleri sonucu oluşan toksik ürünlerden başka vücudumuzun karşılaştığı ruhsal ve fiziksel stresler, çeşitli enfeksiyonlarla mücadele sonrası oluşan zararlı metabolitler de böbrekler, karaciğer, akciğer ve deri gibi birçok organın ortak çabası ile vücuttan uzaklaştırılmaktadır.

Bitter Çikolata

bitter çikolata

Siyah Çikolataların  bozuk olan ruh halinizi iyileştirmek ve stresi azaltmak için faydalı olduğu görülmüştür.

Vücudunuzun şeker seviyeleri belirli bir seviyenin altına düştüğünde, kendinizi huzursuz hissedersiniz ve zihninizi strese sokmaya başlarsınız.

Düşük şeker seviyesi, kan şekeri seviyenizi geri kazandıran yiyecekler tüketilerek normale getirilebilir.

Siyah çikolatalar, insülin duyarlılığını, kan basıncını ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olan flavonoidler adı verilen bir antioksidan sınıfı açısından zengindir.

Araştırmalar, günde 40 gr bitter çikolata tüketmenin sizi mutlu ve her türlü stresten uzak tutmak için fazlasıyla yeterli olacağını göstermiştir.

Bitkilere sarı, turuncu, kırmızı gibi parlak renkleri veren ve insan vücudunda antioksidan işlevini yürüten flavonoidlerin görevi hücrelerin zarar görmesini engellemektir.

Tam Tahıllar

tam tahıllar

Gün içinde mutlaka yemeğinize dahil edilmesi gereken malzemeleri arıyorsanız, en önemli bileşenlerden biri tam tahıllardır.

Karbonhidratlar bakımından zengindirler ve zihninize ve vücudunuza gerekli enerjiyi sağlar, ancak aynı zamanda kendinizi stresli hissettiren hormonları da kontrol eder.

Tam tahıllar vücudunuzdaki serotonin seviyelerini artırdığı için, belirli bir görevi yerine getirirken odaklanmanız ve konsantrasyonunuz da artacaktır. Böylece stres altında kalmaktan uzaklaşmış olacaksınız.

Yemeğinizde karbonhidratların yanı sıra lif katan besinleri tüketebilirseniz, bu kombinasyon stresi gidermede oldukça faydalı olabilir. Bu tür gıdaların örnekleri arasında pişmiş patates, mısır, tam tahıl  bulunur.

Avokado

avokado

Avokado, bilimsel olarak Persea americana olarak bilinen avokado ağacının meyvesidir.

Avokado, C, E, K ve B-6 vitaminlerinin yanı sıra riboflavin, niasin, folat, pantotenik asit, magnezyum ve potasyum açısından harika bir kaynaktır.

Avokadodaki Omega-3 yağ asitleri ve B Vitamini , zihninizi stresten uzaklaştırmada başarılı bir besin kaynağıdır.

Avokado, endişeyi azaltmaya yardımcı olabilecek stres önleyici B6 vitaminleri ve kalp-sağlıklı yağlar açısından zengindir.

Avokado tüketiminin stresi azalttığı tıbbi olarak kanıtlanmıştır. Yüksek tansiyon ve obezite gibi çeşitli sağlık problemleri de avokado tüketilerek denge altında tutulabilir.

Balık

balık

Bugün artık  balık yemenin kalbimizi ne kadar sağlıklı hale getirebileceğini biliyoruz. Bundan başka balıkta bulunan omega-3’lerin varlığı da , kaygıyı azaltmanıza ve zihninizdeki stresi ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Deniz ürünlerinde bulunan çeşitli besinler beyninizdeki nöronlarla etkileşime girecek ve kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Ek olarak, yağlı balıklar stres biyolojik belirteçlerini engelleyebilir ve bazı durumlarda bunlara karşı koyabilir.

Ton balığı, somon ve sardalya gibi yağlı balıklar, stresin yaygın bir sonucu olan vücudunuzda bulunan iltihapla mücadeleye yardımcı olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir ve vücudu dinç tutan ve insan beyninin anlama gücünü artıran çok çeşitli vitaminlere sahiptir.

Balığın içeriğinde bulundurduğu iyot, zekâ gelişimine fayda sağlar, Omega 3 yağ asitleri kötü kolesterol denilen LDL kolesterolü düşürücü etki göstererek kalp sağlığını korur.

Fındık

fındık

Kabuklu yemişlerin boyutları küçüktür ancak içlerinde birçok besin maddesi vardır. Stres, çoğunlukla vitamin ve sağlıklı yağ asitlerinin bulunmamasından kaynaklanabilir.

Bunların vücudumuzdaki  eksikliği, iyi miktarda fındık tüketilerek giderilebilir . Yapılan araştırmalar sonunda , kuruyemiş tüketmenin sadece stresi azaltmakla kalmayıp aynı zamanda vücudunuzun kan basıncını kontrol altında tutacağını da kanıtlamıştır.

Fındık beyin sağlığınızı korur. Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan bir fonksiyonu vardır. İçerisindeki E, K vitaminleri beyin sağlığımızı olumlu yönde etkiler. Hafızayı güçlendirerek Alzheimer hastalığına karşı koruyucu bir etki sağlar.

Mevsim Meyveleri

mevsim meyveleri

Meyve tüketmenin insan sağlığı açısından pek çok faydası olduğunu biliyoruz. Meyveleri özellikle de kendi mevsimlerinde tüketilmesi en doğrusudur

Meyvelerin en önemli faydalarından bir tanesi , mevsim meyveleri tüketmenin zihninizdeki stresi gidermeye yardımcı olmasıdır.

Meyveler, özellikle zengin sitrik asit içeriğine sahip olanlar, stresle savaşmanıza yardımcı olacaktır.

Beyninizin düzgün çalışması için gerekli olan flavonoidler ve diğer gerekli vitamin ve besinleri içerirler.

Meyvelerin yanı sıra, zihni zinde tutmaya ve en zor durumlarla başa çıkma yeteneğini artırmaya yardımcı oldukları için bol miktarda yeşil yapraklı sebze tüketmelisiniz.

Bu nedenle stresi azaltmak ve enerji oluşturmak için mevsim meyveleri ve yapraklı sebzelerini yemeklerinize dahil ettiğinizden emin olun.

Zerdeçal

zerdeçal

Zerdeçal tüketimi sadece fiziksel rahatsızlıklarınızı iyileştirmekle kalmazbunun yanında zihinsel olarak iyileştirici etkide bulunur.

Zerdeçal, iltihabı azaltarak kaygıyı ve stresi ortadan kaldırabilir. kaygı bozukluğu ve depresyonun arkasındaki sebep oksidatif stres olabilir.

Yemeklerinize zerdeçal eklemenin en kolay adımlarından biri, uykuyu, bağışıklığı artırmak ve stresi engellemek için bir fincan ılık zerdeçal sütü içmektir.

Ilık Süt

ılık süt

Gün içinde yaşadığımız olumsuz durumlar yüzünden akşamları uyku problemi yaşayabilirsiniz. Uykusuzluk yaşam kalitenizi daha da kötüleştirebilir.

Akşmaları yatmadan önce bir fincan ılık süt içmek çok faydalı olur. Tüm karbonhidratlar gibi süt de beyindeki serotonin üzerinde hareket ederek daha iyi bir rahat uyumanıza yardımcı olur.

Üstelik ılık süt sizin vücudunuzu rahatlatır ve zihninizi sakinleştirir. Sütte bulunan kalsiyum yalnızca kemik erimesinin engellenmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kaslarınıza güç verir ve bu da endişeyi azaltır.

Süt tüketimi aynı zamanda mikropların neden olduğu enfeksiyonlara karşı vücudunuza direnç verir. Cildinizi koruyan süt aynı zamanda yaşlanmayı azaltan etkisiyle insan sağlığına olumlu katkılar sunar.

Çalışma hayatımızın sebeb olabileceği olumsuz etkilerden kendimizi korumak için bu gıda ürünlerini düzenli şekilde tüketmemiz durumunda stressiz bir yaşam ile daha mutlu kalabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma