fbpx
Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Dünyamız

Sosyal İzolasyonu Sağlamanın 6 Önemli Adımı

izolasyon

Koronavirüs salgını dünyayı etkisi altına aldığından beri, kendi kendine tecrit bir kural haline geldi ve insanlardan virüsün bulaşma zincirini kırmak için evlerinin içinde kalmaları isteniyor.

Ancak bizim gibi sosyal insanlar için sevdiklerimizden uzun süre ayrı kalmak travmatik bir deneyim olabilir.

Kaygı, üzüntü, depresyon, hayal kırıklığı ve yalnızlık duyguları zihinsel sağlığınıza ve genel refahınıza sızabilir ve etkileyebilir.

Herhangi bir olumsuz duygunun size ulaşmasına izin vermeden yalnızlık aşamasını geçmenin ve hayatınızdaki mevcut değişiklikleri kucaklamaya çalışmanın birçok yolu vardır.

Şüphelerinizi bir kenara bırakıp burada bahsedilen ipuçlarından bazılarına kendinizi kaptırdığınızda, yalnızlıktan çıkmanın ve hatta bu zamanı kucaklamanın sizin için faydalı olduğunu göreceksiniz.

Ama ondan önce, kendimizi izolasyonun olumsuz etkilerinin nasıl olacağını anlamaya başlayalım.

Kendinden İzolasyonun Olumsuz Etkileri Nelerdir?

evde depresyonHerhangi bir akıl hastalığına yakalanmadan bu salgını atlatmamızı sağlamak için, yalnızlığın hayatımıza getirebileceği olumsuz etkileri ve bu etkilerle nasıl mücadele edebileceğimizi ve zorluk karşısında nasıl galip çıkabileceğimizi anlamalıyız.

  • Yalnız yaşamak veya yalnız hissetmek, kısa veya uzun vadeli etkileri olabilen anksiyete ve depresyon ataklarına yol açabilir.
  • Kendinden izolasyon nedeniyle yeterli güneş ışığı ve dışarıdaki hava eksikliği de saç dökülmesinin artmasına, adet döngüsünde değişikliklere ve bir takım cilt tahrişlerine sebeb olabilir.
  • Yalnızlık aynı zamanda bağışıklığın azalmasına da yol açar ve bu da Koronavirüs zamanında yaşayan herhangi bir kişi için doğru olmayan çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına sebeb olabilir.

Genel olarak, yalnızlığa dönüşen kendi kendine izolasyon, bağışıklığınızı ve huzurunuzu etkileyen davranışsal, biyolojik ve psikolojik değişikliklere sebebiyet verir.

Kendini Yalnız Hissetmeden Kendini İzole Etmenin 6 Yolu

Koronovirüs zamanında kendi kendine izolasyonun gerekli ve doğru olduğunu biliyoruz. Dışarıda ne kadar vakit geçirmek isterseniz isteyin, sağlıklı ve virüssüz kalmak istiyorsanız, kendinizi izole etmeye ve sosyal mesafeyi korumaya çok ama çok dikkat etmelisiniz.

Ancak fiziksel olarak uzak durmak, arkadaşlarınız ve ailenizle duygusal bir mesafe bırakmanıza gerek yoktur. Aksine, aileniz ve arkadaşlarınızla iletişim kurmak için cep telefonlarından ve görüntülü arama özelliklerinden yararlanın.

Hikayelerinizi paylaşın ve onlara sorun çünkü sosyal mesafe, duygusal mesafeli olmak anlamına gelmez.

Kendinizi yenmeden bir profesyonel gibi kendi kendine izolasyonun üstesinden gelmenin tüm yolları:

1 Bir Hobiyle Kendinizi Şımartın

evde hobi

Sürekli hareket eden bu hızlı tempolu dünyada, hobinizi tecrübe etmek için durmak oldukça imkansızdır, ancak o boyama fırçalarını veya o bitmemiş kitabı çıkarmak için kendi kendini izole etmek iyi bir seçenektir.

Sürekli evden çalıştığınız ve ofis işinizi ne zaman bitireceğinizi ve ev hanımına ne zaman geçeceğinizi bilmediğiniz için baskı hissediyor olmalısınız.

Böyle zamanlarda hobinize kendinizi kaptırmak, zanaat yapmak, okumak, dans etmek veya egzersiz yapmak zihinsel ve fiziksel sağlığınız için iyidir.

2 Düşüncelerinizi Düzenleyin

Ev ve ofis işlerini yönetmeniz gerektiğinde yalnız yaşamak oldukça yorucu olabilir. Sonunda yorgunluk zihninize ve bedeninize gelir.

Ancak bu tür yorgunluğun üstesinden gelmenin bir yolu günlük tutmak ve gününüz hakkında yazmaktır.

Düşüncelerinizi düzenlemek ve aklınızdan çıkarmak için yazmak her zaman iyi bir uygulama olarak görülmüştür.

3 Sağlıklı Beslenin

sağlıklı beslenme

Birçoğumuz yemek yemenin zihinsel sağlığımızı etkilediğine inanmasa da aslında etkiliyor. Yağlı, baharatlı veya her türlü atıştırmalık yemek genellikle hormonlarda ciddi değişikliklere yol açarak ruh halimizi etkiler.

Bu nedenle, kendi kendine izolasyon sürenizin daha iyi bir kısmı için , vücudunuzun hormonal dengesinin korunmasını sağlamak için taze meyveler ve protein açısından zengin bir diyet oluşturmaya çalışın.

4 Sevdiklerinizle İletişim Kurun

iletişim kurun

Bizi gerçek hayattan ayırdığı için her zaman teknolojiyi suçlarız, ancak kendinizi yalnız hissettiğinizde, sizi ailenize ve sevdiklerinize yakınlaştıracak olan şey teknolojidir.

Aile bireylerinizle video görüşmesi yapın ve konferans yapın. Sevdiklerinize yaptığınız yeni tabloyu veya denediğiniz yeni yemeği gösterin.

Arkadaşlarınıza ve ailenizle görüntülü görüşmeler yapın ve onlarla tekrar buluşana kadar eski günlerinizi anın.

Bu şekilde sadece olumsuzluk hissini yenmekle kalmaz, aynı zamanda sevdiklerinizle bağlantıda ve temas halinde hissedersiniz.

5 Sanal Olarak Seyahat Edin

sanal seyahat

Koronavirüs ve sosyal mesafeden en çok etkilenen aktivite seyahattir. Arkadaşlarınız ve ailenizle yaptığınız tüm geçmiş gezilerin sizi geriye götürdüğünü tahmin edebiliyoruz.

Bu nedenle, onlarla sanal bir yolculuğa çıkmayı denemenizi güzel olabilir. Bilgisayar ekranından sevdiklerinizle yepyeni yerler keşfedebilirsiniz.

Aileniz ve arkadaşlarınızla sanal olarak dünyayı dolaşırken geçmiş hikayeleri paylaşın ve en sevdiğiniz müzik parçalarını dinleyin.

6 Güneşten Faydalanın

güneşten yararlanın

Kendini izole etmenin en kötü senaryolarından biri, birkaç gün güneş ışığından uzak durmaktır. D vitamininin birincil kaynağı olan güneş ışığı, cildimizi, saçımızı ve diğer iç organlarımızı D vitamini ile besler.

Kalabalık yerlerden veya dış ortamlardan kaçınmak için evinizin güneş alan kısımlarında bulunabilirsiniz.

Kendi Kendine İzolasyonun Sonuçları Nelerdir?

Ailenizle veya arkadaşlarınızla birlikte olamadığınız zaman, gözünüze izolasyon oldukça korkutucu ve yorucu bir deneyim gibi gözükebilir.

Böyle durumlarda yalnızlık şekillenmekle kalmaz, aynı zamanda olumsuz düşünceler, anksiyete ve depresyon da ortaya çıkabilir.

Ancak, bu tür düşüncelere hemen teslim olmak için hiçbir sebep yoktur. Her zaman güvendiğiniz insanlara, sevdiklerinize ve aile üyelerinize aklınızdaki düşünceleri azaltmak için onlarla konuşun.

Ayrıca, kendinizi başkalarına karşı izole ederken moralinizi yüksek tutmak için her zaman sağlıklı yiyecekler, video görüşmeleri, günlük tutma ve daha fazlası gibi başka faktörlere başvurabilirsiniz.

Zamanla normal hayatınıza dönebilir ve sağlıklı kalmak ve bu ölümcül virüsten uzak durmak için kurallara uymanız koşuluyla, insanların yanında olmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Göz Atmak İster Misin?:https://derliyo.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu