fbpx
Dünyamız

Sağlıklı Bir Yaşam İçin 10 Harika Adım

sağlıklı yaşamak

Muhtemelen sağlıklı ve mutlu bir yaşam şeklinin nasıl oluşturulacağının adımlarını iyi ya da kötü biliyorsunuzdur.

Alacağımız bazı kararlar ile, daha fazla yeşillik tüketmeye ve yararlı yemekler yemeye ve şekeri ve alkolü azaltmaya başlayabiliriz.

Uyumak, antreman yapmak ve stres seviyelerini aşağıda tutmak, sağlıklı yaşam listenizdeki diğer önemli etkenlerdir.

Ancak tüm bunların notlarını tutmak kolay olsa da, hangimiz bunları düzenli olarak uyguladığımızı söyleyebilir?

Bazen bunları uygulamak zor gelebilir, ancak sağlığımız için denemeye değer. Sağlıklı bir yaşam tarzını basit ve gerçekçi bir uygulama ile benimsemek mümkündür.

Sağlıklı yaşamın sihri, gerektiği kadar uyumak, düzenli beslenmek, yeterince su tüketmek, egzersiz yapmak gibi hayatınızda küçük değişiklikler yapmaktır. İşte sağlıklı bir yaşam sürmek için bazı ipuçları.

nasıl sağlıklı yaşanır

Gün İçinde Mümkün Olduğu Kadar Yürümeye Çalışın

Elimizden geldiği kadar hareketsiz bir yaşam tarzından uzak kalmak çok önemlidir. Ne kadar fazla hareket ederseniz o kadar sağlıklı kalırsınız.

Yürüme mesafesinde gidebileceğiniz yerler varsa mutlaka yürümeyi tercih etmelisiniz, araba yerine yürüyerek işyerine gitme şansınız varsa mutlaka ama mutlaka yürümeyi denemelisiniz.

Yürüme mesafenizi artırmak için arabanızı bulunduğunuz yerden uzağa park ederek adım sayınızı arttırma şansına sahip olursunuz.

İşlenmemiş Gıdaları Elinizden Geldiği Kadar Sık Tüketin

İşlenmemiş hayvansal ve bitkisel gıdalar, sağlık için ihtiyaç duyduğunuz en uygun vitamin ve mineralleri sağlar.

Kimyasal katkı maddesi içermeyen sağlıklı besinleri tüketmemiz sağlıklı yaşamın anahtarını oluşturur. Diyetiniz sebzeler, meyveler, tavuk gibi yağsız etler ve tahıllardan oluşabilir.

Bazı geceler çok az tatlı yeme hakkınız olabilir, bazı hafta sonları sevdiklerinizle güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Yeter ki bütün dengeler sizde olsun.

öğle yemeği

İşyerinde Yemek İçin Öğle Yemeğinizi Kendiniz Hazırlayın

İşyerinize öğlen tatilinde, yemek yemek için lokantaların yerine evinizde kendi hazırladığınız sağlıklı yemekleri getirebilirsiniz.

Bunlar salata, sandviç ve hatta bir önceki günden artan akşam yemekleriniz olabilir. Evinizde bu şekilde kendinizin hazırladığı yemekler ile sağlıklı kalabilirsiniz ,bunun yanında cebinizden tasarruf edebilirsiniz.

Hafta içinde işyeriniz için yemek hazırlığında bulunmak sizin vaktinizden çalabilir. Hafta sonları bir sonraki haftanın planlamasını yaparak zamandan kazanabilirsiniz.

sağlıklı kahvaltı

Güne Sağlıklı Kahvaltı Yaparak Başlayın

Sağlıklı kalabilmek için yapabileceğiniz en olumlu adımlardan bir tanesi güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamak olacaktır.

Bu ana öğünü atlarsanız, kilo almaya başlarsınız. Sağlıklı bir kahvaltıda neleri yemenizi bilmenizde çok önemlidir.

Sağlıklı ve güzel bir kahvaltı, taze meyve veya meyve suyu,  az yağlı süt veya yoğurt, haşlanmış yumurta, zeytin, peynir, domates içerir.

interneti akşamları kapatın

İnternete Akşamları Veda Edin

Günümüz dünyasında tüm işlerimizi telefonlarımızla, televizyonlarımızla, bilgisayarımızla yapıyoruz, bundan dolayı teknolojiden kopmak size korkunç gözükebilir, ancak her gün ondan bir müddet uzak kalmak sağlığımız için oldukça faydalı olacaktır.

İnternet olmadan yapacağınız uykunun kalitesi sizi bile şaşırtacaktır. Sabahları daha da verimli olduğunuzu anlamanıza yardımcı olur teknolojiye verilen mola.

Telefon olmadan yürüyüşler yapmak sizi hayrete düşürebilir, daha önce fark etmediklerinizi görmenize yardımcı olacaktır telefon olmadan yapılan yürüyüşler.

kitap okuyun

Kitap Okuyun

Ne okuduğunuzun önemi yok, sadece okumaya çalışın ve buna kendinizi alıştırın. Okuma alışkanlığı inanın yaşlılık döneminde çok olumlu şekilde geri dönecektir.

Kitap mağazalarından bulmaca kitapları alıp çözebilirsiniz. Bütün bunlar yaşlandığınızda beyin fonksiyonlarının yavaşlamasını azaltabilir.

sigarayı bırakın

Sigarayı Bırakın

Sağlığınızın can alıcı düşmanı olan sigarayı bırakın. Bu ilk başta size kolay gelmeyecektir belki, sağlık kuruluşlarından, çevrenizden, ailenizden destek isteyebilirsiniz.

Sigarasız bir hayatın ne kadar daha güzel olduğunu en kısa zamanda anlayacaksınız. Sigarayı bırakmanın size aşırı kilo aldıracağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, uzun vadede aldığınız kiloları vereceksiniz.

hobi

Kendinize Yeni Hobiler Bulun

Zaman zaman hepimiz iş ve aile yaşamı arasında sıkışıp kalırız. Ara ara kendinizi buralardan çıkaracak yeni hobilerle uğraşmanız size gerçekten iyi gelecektir.

Tek başınıza yapacağınız yürüyüşler, katılabileceğiniz hafta sonu grupları ve gidebileceğiniz yeni kurslar size iyi gelecektir.

egzersiz

Egzersiz Yapın

İnsan sağlığı açısından ne kadar çok egzersiz yaparsa sağlıklı kalabilir. Korona döneminde hareketsiz bir şekilde kalmanın sıkıntılarını bir çok insan yaşamış bulunuyor.

Egzersiz yaparak kalp sağlığınızı ve kemik yapınızı koruyabilirsiniz.  Egzersiz yapmak için mutlaka spor salonuna gitmek zorunda da değilsiniz, yürüyüşe çıkabilir veya imkanlar dahilinde yüzmeye gidebilirsiniz.

su içmek

Sabahları Kalkınca İlk Önce Su İçin

Güne su içerek başlamanın size çok faydalı olduğunu bilmelisiniz.

Özellikle sabahları kalkınca içilen bir bardak su vücudunuzdan zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olacaktır, aynı zamanda suyun aşırı yemeyi engellediğide söylenmektedir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma