fbpx
Dünyamız

Okul Çağında Çocukların Arkadaşlık İlişkileri

okul çağında arkadaşlık ilişkileri

Okul Çağındaki Çocuklar ve Arkadaşlıklarının Önemi Nedir?

Okul hayatına başlayan çocukların dünyasında artık sadece evleri değil, okulda yeni tanışacağı arkadaşlarıda katılmış bulunuyor.

Yeni arkadaşlıklar, çocukların kendilerine olan güvenlerini kazanmalarına katkıda bulunur. Okul çağı çocukların sağlıklı gelişiminde arkadaşlık ilişkileri çok önemlidir.

Yeni tanıştığı arkadaşları tarafından önemsendiğini hisseden çocuklar kendilerini daha iyi hissedeceklerdir.

Arkadaşlıkların çocuklara kattığı en büyük değer ise, onlarla kurmuş oldukları ilişkiler sayesinde, insanlarla iyi geçinmeyi, problemlerin üstesinden gelebilmeyi ve çatışmaları önleyebilme becerilerini kazanırlar.

Okul çağındaki çocuklar, yeni arkadaşları oynayacakları oyunlar sayesinde elde ederler.

Oyunların çocukların gelişimine olumlu yönde katkıları vardır. Sırasını beklemesi, takım ruhunun gelişmesi, paylaşmayı öğrenmesi gibi bir çok özelliği oyunlar sayesinde elde ederler.

okul ve aile

Çocukların Okul Arkadaşları ve Aileleri Arasında Kurulan İlişkiler

Okulların başlaması ile birlikte çocuklar yeni arkadaşlar edinirler ve onlarla iletişim kurmaya çaba sarfederler, aynı zamanda küçük çocukların ailelerine de ihtiyaçları vardır.

Okul öncesi dönemde ailesiyle iyi ilişkilere sahip çocuklar bunun faydasını okul hayatında da hissedeceklerdir.

Sağlıklı ve mutlu bir ailede yetişen çocukların, okul yaşamlarında daha sağlıklı ve doğru ilişkiler kurabildikleri gözlenlenmiştir.

Çocukların arkadaşları ile yaşayacağı problemlerde ilk sığınacağı kişiler kendi anne ve babası olacaktır.

Sağlam oluşturulmuş aile bağlarına sahip olan çocuklar kendilerini arkadaşları ile yaşadıkları problemlerde güvende hissedeceklerdir.

Okul hayatında arkadaşları ile problem yaşayan çocuk, ailesinin yanında olduğunu hissettiğinde problemlerini daha sağlıklı şekilde çözebilecektir.

Çocuklar bir problemle karşılaştığında onunla konuşarak, nasıl hissettiğini veya ne olduğunu birlikte konuşarak problemleri çözüme kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuklar, bu durumlarda problemlerin nasıl altından kalkabileceğini öğrenecektir. Ailelerin, çocuklarla ufacık bir iletişim kurması bile bazen çocuklara yetebilir.

çocuklar ve arkadaşları

Okul Arkadaşlarını Tanımanın Ailelere Faydaları Nelerdir?

Okul hayatına yeni başlamış çocukların arkadaşlarını tanımak aileler için önemlidir. Çocuğunuzun kimlerle arkadaşlık yaptığını bilmek ailelere şu faydaları sağlayacaktır:

  • Çocuğunuz üzerinde arkadaşlarının nasıl etkisi olduğunu anlamanıza yarar.
  • Çocuğunuz için hayatta önemi olan kişileri tanımanız çocuğunuzla olan ilişkiniz açısından faydalıdır.
  • Okul çağındaki çocuğunuz arkadaşları ile nasıl iletişim kuruyor, ilişkileri nasıl , geçinebiliyorlar mı?
  • Çocuğunuzun arkadaşlık yaptığı çocukların kişiliklerini tanımanıza yardımcı olur, onlar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun arkadaşlarının ailelerini tanıma şansı yakalayabilirsiniz.

Bunları yapamayabilirsiniz, çocuğunuzun kimlerle arkadaşlık yaptığı hakkında çok fazla bilgi sahibi değilseniz okulundan öğretmeni ile iletişim kurabilirsiniz.

Okul çevresinde uzaktan gözlem yaparakta  arkadaşları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

çocuklara destek olan aileler

Okul Çağındaki Çocuğunuzun Arkadaşlıklarını Desteklemek İçin Neler Yapılabilir?

Yeni oluşturulmuş olan arkadaşlıkların olumlu gelişimine aileler birtakım katkılar yapabilir.

Okul dışında parkta buluşma, spor etkinliklerine katılma ve çocuğunuzun arkadaşlarını eve davet etme arkadaş ilişkilerinin gelişiminde yardımcı olacaktır.

Çocukların arkadaşlarını ailesini evinizde ağırlayarak onların hakkında daha sağlıklı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çocuğunuzun evine arkadaşlarını davet ettiğinizde yapacağınız bazı küçük şeylerle keyifli vakit geçirmelerine yardımcı olabilirsiniz.

  • Çocuklara hazırlamış olduğunuz ev yapımı kekler ve meyve suyuyla güzel vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.
  • Evinizin içinde çocuklara hangi odaları kullanmaları veya kullanmamaları gerektiğini belirtebilirsiniz. Böylece çocuklar evin içinde nasıl davranış göstermeleri gerektiği konsunda daha rahat hareket edebilirler.
  • İlk defa evinize davet ettiğiniz çocuğunuzun arkadaşlarının evin içinde yardıma ihtiyaçları olabilir, böyle bir durumda çocukları rahat hissettirmek için önceden hazırlığınız olmalı.
  • Çocuklar ev davetlerinde uzun zaman geçirmekten sıkılabilirler, bu yüzden ilk buluşmalarda zamanı kısa tutmanız ilerideki görüşmeler için sağlıklı olacaktır.
  • Çocukların evin içinde oynayabilecekleri oyunlar planlayarak onların neşeli vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

çocuğa yardım edebilirisiniz

Arkadaş Edinmekte Zorlanan Çocuklara Yadımcı Olmak

Her çocuğun dünyası farklıdır ve bazen çocuklar arkadaş edinmek konusunda zorlanabilirler. Çocukların arkadaş edinme konusunda bocaladıklarını hissedecek olursanız onlara yardım etmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Okul arkadaşlıkları oyun ile başlar çoğu zaman, birlikte oynadıkları oyunların bazı prensiplerini bilmiyorsa aralarına katılmak için zorluk yaşayabilirler.

Çocuğunuza okulda oynanan oyunun kuralları evde kendiniz öğretebilirsiniz, bu sayede daha kısa sürede kendisine arkadaş edinecektir.

Arkadaşlarından, çocuğunuzun bildiği bir oyunu oynamalarını isteyerek onlarla birlikte ilişki kurmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuklar okulda arkadaşlık kurmakta sıkıntı çekebilir. Bu durumda okul dışı faaliyetlere katılarak onların yeni çevresinde arkadaş edinmesini sağlayabilirsiniz.

arkadaşlık sorunları

Çocukaların Arkadaşları İle Yaşadığı Sorunlarda Yapılması Gerekenler

Çocukların evin içindeki davranışlarının değişmesi, hırçınlaşması, uyku problemi yaşamaları, iştahsızlık gibi problemleri arkadaşları ile yaşadığı bir takım problemlerden dolayı kaynaklanıyor olabilir.

Böyle durumlarla karşılaşıldığı zaman alınması gereken bir takım önlemler olmalıdır.

İlk ve en önemli yapılması gereken çocuğuzla iletişime geçip, onunla konuşmayı denemelisiniz. Bazı çocuklar bu durumlarda yaşadıklarını kolayca ifade edebilirler, ama her çocuk bu kadar rahat olmayabilir.

Konuşmaya kapalı çocuklara sinirlenmek yapılacak en yanlış hareket olacaktır, bunun yerine ona yaşadıklarını her zaman anlatabileceğini söylemelisiniz.

Çocuğunuzun okul çevresi veya gitmekte olduğu bazı kursları varsa, buralarla iletişime geçip yaşanan olumsuzlukların olup olmadığının tespitini yapabilirsiniz.

Çocuğunuzun edinmiş olduğu arkadaşlıkları konsunda bazı olumsuzluklarınız olabilir. Okul çevresinde, arkadaşalarının bazı yapmış olduğu hareketlerin tehlikeli olduğunu çocuğunuz anlamayabilir.

Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız, onunla konuşmak en doğru karar olacaktır.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma