fbpx
Dünyamız

Özgüvenli Çocuk Yetiştirmenin 12 Temel İpucu

kendine güvenen çocuklar

Anne ve babalar, çocuklarının özgüven problemi yaşadıklarını hissettiklerinde hem bu durumdan dolayı üzgünlük yaşarlar, hem de çocuklarının özgüvenlilerini arttırmanın çeşitli yollarını aramaya çalışırlar.

Çocukların karşılaştıkları zorluklardan kaçtıklarını gözlemleriz çoğu zaman. Cesaret eksikliği yaşayabilirler, ailelerde çocuklarının özgüven eksikliğinden dolayı telaşa düşebilmektedir.

İşte tam bu noktada görev siz ailelere düşüyor. Anne ve babaları çocuklarının özgüvenlerinin gelişimini geliştirebilecekleri bazı şeyler var. Şimdi sırasıyla bunlara hep birlikte bakalım.

1. Çocuklara Görevler Verin

Çocuklara akşam eve geldiğinizde siz yemek hazırlarken onlardan sofrayı hazırlamasına yardım etmesini isteyin.

Evde biriken çöplerin sorumluluğunu onlara verebilirsiniz. Siz işyerinde olduğunuz zaman çocuklara evde onların yapabileceği görevler verebilirsiniz.

Kısa sürede çocuklar kendilerine verilen görevleri başardıklarında kendilerini daha değerli hissedeceklerdir.

Çocuklar, ailesine katkıda bulundukça kendilerini daha iyi hissedeceklerdir. Uzmanlar, ailelerin yerine getirilecek sorumlulukları yavaş yavaş arttırarak güven artışı sağlayabileceklerini belirtiyorlar.

Çocuklarımıza büyük amaçlara ulaşmaları için öncelikle daha küçük amaçları başarmaları gerektiğini öğretebiliriz.

Örneğin çocuklar iki tekerlekli bisiklete binmeden önce arkaya takılan tekerlekler ile dengede kalmayı öğrenir ve ileri zamanda iki tekerlekli bisiklet kullanmayı öğrenebilirler.bisiklet kullanmayı öğrenen çocuk

2. Çocuklara Fikirlerini Sorun

İnsanlar size fikirlerinizi soruyorsa bu sizi önemsediği için olacaktır, sizin fikirlerinizin önemli olduğunu ortaya çıkaran bu durum çocuklar içinde geçerlidir.

Sizlerde çocuklarınızın fikirlerini önemsediğinizi onlara düşüncelerini sorarak belli edebilirsiniz. Çocuklardan bir konu hakkındaki düşünceleri sorulduğu zaman çocuklar kendilerinin önemli olduklarını hissedeceklerdir.

çocuklara düşüncelerini sorun

3. Çocuklarınızla Kendi Yaşam Mücadelenizi Paylaşın

Çocuklarınıza hayatta hiç kimsenin mükemmel olmadığını açıkça belirtin. Hayatta kimsenin tam anlamıyla mükemmel olmadığını anlamaları önemlidir.

Anne ve babası olarak hayatın içinde birtakım zorluklar yaşadığınızı onlarla paylaşabilirsiniz. böylece kendisini olumsuz durumlar karşısında daha gerçekçi bir yaklaşımla hazır tutabilir.

Yaşamış olduğunuz bir takım kötü durumlar karşısında nasıl hareket ettiğinizi bilmeleri çocuklarında olumsuz durumlar karşısında nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda eğitici olacaktır.

Yaşam boyunca çocuklar zaman zaman olumsuz durumlar karşısında kalabileceklerini anne ve babasıyla yaptığı paylaşımlar sayesinde öğrenecektir.

Olumsuzluklar karşısında kaldıkları zaman bu sorunları ürkmeden kabul edip sorunların üstesinden gelebilmeye çabalayacaklardır.

çocukları sürekli kurtarmaya çalışmayın

4. Çocukların Sürekli Kurtarmaya Çalışmayın

Çocukların yaşadığı en küçük sorun karşısında kurtarmaya çalışmak onlara sevimli gelsede, ilerleyen yaşlarında bu çocukların karşılaştıkları problemler karşısında nasıl davranmaları gerektiği konusunda kararsız bırakacaktır. Bu tarz davranışların onlara faydadan daha çok zarar verebileceğini unutmayın.

Bu onlara verilen okul ödevlerini onların yapması gerekirken sizin yapmanızla aynı etkiyi gösterecektir.

Her başları sıkıştığında çocukların yardıma koşmak onların gerçek problemlerle karşılaştıkları zaman ne yapacaklarını bilememelerine sebeb olacaktır.

Nasıl hepimiz Dünya’ya geldiğimizde ilk önce emekliyor daha sonra yürümeye başlıyor, ilerleyen dönemlerde de koşmayı öğreniyoruz.

Çocuklara  hayatın aşamalardan oluştuğunu öğretmeliyiz. Onlara yeteneklerin zamanla kazanılan bir özellik olduğunu anlatmalıyız.

Onları problemlerin içinden kurtarmak yerine kendilerinin bu problemleri çözebilecekleri konusunda cesaret vermeliyiz.

insanlara saygı gösterin

5. İnsanlara Saygı Gösterin

Çocuklar hayata doğduklarından itibaren sürekli etraflarını gözlemleyerek bağ kurarlar. Özellikle anne ve babayı rol model alırlar kendilerine.

Bu durumda sizin yaptığınız hareketleri taklit etmeleri çok yüksektir, sizin insanlara davranışlarınızı gözlemleyerek onlarda insanlara öyle davranma eğilimine gireceklerdir.

Eğer sizin insanlara karşı saygı ve sevgi beslediğinizi çocuklarınız görecek olursa, çocuklarda ileride ki yaşamlarında insanlara karşı sevgiyle ve saygıyla yaklaşacaklardır.

Güzel bir dünya yaratmak ve insanlığa sevgi ve saygıyı aşılamanın ilk ve en önemli aşaması anne ve babanın çocuklara vereceği sevgi ile gerçekleşecektir.

Çocuklarda görmek istediğiniz davranışları yaparsanız onlar sizi gözlemleyerek hareket edecekler ve ileride sizi model seçeceklerdir.

küçük başarıları kutlayın

6. Küçük Başarıları Kutlayın

Başardıklarımız küçük şeylerde olsa bunları kutlamak bizleri mutlu hissetirecektir. Başardıklarımızı kutlamamız bizlerin neleri zorda olsa başardığımızı anlamamıza yardımcı olacak ve daha iyi başarılar elde etmek için biraz daha çaba sarf etmemize yardımcı olacaktır.

Çocuklarda başarılı olduklarında bir takım korkularını yenebilecekler ve daha iyisi yapabilmek adına bie adım ileri gidebilecek özgüvene sahip olacaktır.

Böyle durumlarda bu küçük başarıları birlikte kutlayabilirsiniz. Ailece bir şeyler yapmak, beraber oyunlar oynamak ve hafta sonu yapılacak piknik bunlara örnek olabilir.

İşyerinde alacağınız bir terfi veya bir eğitim programından alacağınız sertifika sonrası sizlerde başarılarınız birlikte kutlarsanız çocuklar sizlerinde iş yaşamında başarılı olduğunuzu bileceklerdir.

kendinize daha fazla inanın

7. Kendinize Daha Fazla İnanın

Yaptığınız işte çok fazla iyi olmadığınızı ve size verilen görevlerin altından kalkamayacağınızı göstermeniz durumunda, çocuklar ilerleyen yıllarda en küçük olumsuzluk karşısında başarılı olamayacaklarını hissedeceklerdir.

Zorluklar karşısında kaldığınız zaman olumlu düşünceleri taşır ve çocuklara bunları göstermeyi başarmanız durumunda çocuklar bunu kendine model alacaktır.

Bu onlara büyüdükleri zaman problemlerin altından kalkabileceklerini hissettirecektir.

Hayatta hepimizin yapmaktan çekindiği birtakım şeyler vardır. Toplum içinde konuşma yapmak, bir toplulukta içinde dans etmek gibi, bu çekincelerinizi anlatarak çocuklara korkuyla yüzleştiğini gösterebilirsiniz.

Çocuklara okulda arkadaşları karşısında nasıl konuşma yaptığını sorarak onlardan destek alabilirsiniz, bu sizin aranızdaki bağları daha fazla güçlendirecektir.

 

tercih yapmalarına izin verin

8. Tercih Yapmalarına İzin Verin

İnsanlar tek başına kaldıklar zaman yanlış tercih yapacaklarını düşünerek korkuya düşebilmektedir. Bunun sebebi çocuklara büyüme dönemlerinde tercih hakkı tanınmamasından dolayı oluşabilir.

Çocuklara yaşamları konusunda bazı tercih hakları tanımadığımız zaman bu yanlış tercihler ve korkular oluşabilmektedir.

Ödevleri ne zaman yapmamız gerektiğine veya dışarı çıkarken ne giymemiz gerektiği ile ilgili kararları çocukluğumuzda hep büyüklerimiz almıştır.

İlk defa evden uzak kalıp üniversiteye giden çocuklar tercih yapma durumunda tek başına kaldıkları zaman mutlaka yanlarında birisinin gücünü hissetmek zorunda kalacak ve tek başına tercih yapmakta veya karar almakta zorlanacaktır.

Çocuklara ev içinde tercih hakkı tanımanız onlara kendi kararlarını almaları konusunda yardımcı olacaktır. Bu durumda ilerideki yaşamlarında yanlış tercihler yapmanın önüne geçebilirsiniz.

düş kırıklığı

9. Yaşamın İçinde Bile Düş Kırıklığı Yaşayabileceğini Öğretin

Yaşam süprizler ile doludur bunu hepimiz biliyoruz. Hayat sadece mutluluklar ile dolu değil, zaman zaman düş kırıklığı yaşanabileceğini çocuklara öğretebiliriz. Çünkü hiçbirimiz onları hayatta yaşayacak oldukları olumsuz düş kırıklıklarından tamamen koruyamayız.

Herkesin hayatta yaşayacağı belli dönemlerde sıkıntıları ve üzgünlükleri olacaktır. Üzgün hissetmenin hayatta mutlu hissetmek kadar normal bir duygu olduğunu belirtmeliyiz.

Esas olarak üzgün olduğumuz zaman bu duygulardan uzaklaşmaya çalışmak ve yok saymak yerine o duygularla başa çıkmaya çalışmayı öğretin.

Olumsuz düşüncelerin varlığını öğrenip onların üstesinden gelmek için uğraşan çocuklar daha güçlü olacaklardır.

Çocuklara tahammüllü olun ve duygular karşısında sebat göstermeleri gerektiğini aşılayın.

beraber çalışın

10. Beraber Çalışın

Küçük yaşlardan itibaren onlara kendilerinin yapabilecekleri görevler verin. Sabah kalktığı zaman yatağını toplaması, odasının temizliğini kendisinin yapması veya kendi yiyeceklerini hazırlaması gibi.

Küçük yaşlarda alacağı bu sorumluluklar belki size basit gelecektir ama onları hayata hazırlamakta çok önemli faydalar sağlayacaktır.

Zaman içinde kendilerine olan özgüvenleri pekişecek ve kendi sorumluluk duygularını kazanacaklardır. Onlara balık yemeyi değil zaman içinde balık yakalamayı öğretmelisiniz.başarısızlıklarını eleştirmeyin

11. Başarısızlıklarını Asla Eleştirmeyin

Çocuklar başarısız olduklarında asla ama asla onları eleştirmeyin ve bundan dolayı onlara kızmayın. Onlara başarısız oldukları zaman bir daha ki sefere başarabileceklerini bildiren geri bildirimlerde bulunmanız onlar açısından olumlu olacaktır.

Çocuklar başarısız olduklarında anne ve babalarının bundan dolayı kızacaklarını düşündüklerinde asla yeni bir şey denemeye çalışmayacaklardır. Bu durum onlarda hayat boyu özgüven açısından eksiklik yaratacaktır.

Güven son derece önemlidir çünkü hayatın içinde ne kadar başarılı ve huzurlu olacağınızı belirler. Başarılı ve huzurlu bireyler olabileceklerine inanmaları için çocuklarımıza güven aşımalıyız.

kusursuz olmak

12. Mükemmel Olmasını Sürekli Tavsiye Etmeyin

Çocuklar büyürken hata yapacaklar ki doğru yapmasını öğrenebilsinler. Onlardan Mükemmel olmalarını beklemeniz durumunda her şeyi doğru yapmaya çalışırlarken hata yapacaklar ve bu onları daha da kötü hissettirebilecektir.

Hiç bir şeyin mükemmel olmasına gerek yoktur. Çocuğunuz hata yaptığında onu eleştirmek yerine bir daha ki sefer doğru yapabileceği konusunda geri bildirimde bulunabilirsiniz.

Özgüvenli çocuk yetiştirmek elbette kolay bir şey değil. Onları insanları sevmeleri ve saygı duymaları için teşvik edin, toplum içinde karar mekanizmalarına katılmalarını sağlayın.

Sınıfları içinde yapılan seçimlerde aktif rol almaları gelecekte onlara fayda sağlayacaktır. Çocuklarınızda görmek istediğiniz davranışları onların yanında sizde gösterin.

Eşlerin birbirine olan saygı ve sevgisini gören çocuklar ilerde aile kurdukları zaman aynı davranışını sergileyeceklerdir.

Sizler farketmeden onlar hayatın içinde özgüven sahibi bireyler olarak katılacaktır.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma