fbpx
Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Dünyamız

Covid 19 Bunalımı ile Başa Çıkabilmenin 8 Yolu

Bugün Dünya’da artarak devam eden covid-19 virüsü artış eğilimi gösterirken, bir çok insan da bu bunalım ile tek başına mücadele etmeye çalışmaktadır.

Covid virüsü sürekli olarak insanları ve ülkeleri tehdit etmeye devam etmekle birlikte, insanlarda da buna bağlı olarak bunalımlar ortaya çıkmaktadır.

Covid-19 döneminde maruz kaldığımız izolasyon ve sosyal mesafe hayatımızın bir gerçeği olmuş durumunda. Covid-19 sebebiyle insanların bir kısmı evlerinden çalışmak zorunda kalırken, bazı iş yerleride çalışma saatlerini virüs yüzünden kademeli çalışma dönemine çevirmiş durumundadır.

Bütün bu değişiklikler hayatımızın olağan bir durumu haline gelmiş bulunuyor. Neredeyse Dünya’nın tamamı virüsü yenebilmenin ve eski hayatımıza dönebilmenin çarelerini aramakla meşgul durumda.

İnsanların virüs sebebiyle değişen hayat şartları aslında farkında bile olmadan, kişileri yorgun, bunalımlı ve moralsiz hissetmelerine sebebiyet vermekte.

Akşamları haber kanallarını izlerken karşımıza sadece covid-19 ile ilgili ölümler değil, orman yangınları, savaş haberleri, araba ve uçak kazaları, terör saldırıları, ekonomik zayıflama gibi haberlerde çıkınca insanlar ortaya çıkan bu olumsuzluklar sebebiyle bunalım yaşamaya devam etmektedir.

Covid-19 sebebiyle, insanların daha da fazla stresli, endişeli, bitkin hissetmeleri ve artık nasıl hissettiklerini anlamamaları süpriz değildir. Psikologlar bu sürekli yorgunluk hissine ‘bunalım yorgunluğu‘ diyorlar.

Bunalım Yorgunluğu Nedir?

bunalım yorgunluğu

İnsan vücudunun korku yaşadığı zamanlarda veya çaresiz kaldığı durumlarda “uzaklaş ya da mücadele et” tepkisini hepiniz duymuş olmalısınız.

Bu durum stresli bir durumla karşılaşıldığında vücudumuzun maruz kaldığı olaydır. Akşam karanlığında bir köpeğin sizi kovalamaya başladığını düşündüğünüzde vücudunuzun vereceği tepkiyi düşünsenize, kalp atışının hızlanması nasıl artar, bunun yanında yaşadığınız anlık korku.

Bu yaşadığınız korkuların sürekli olarak devam etmesi ve bu bunalımın her gün yaşanmasını bir hayal edin. Günümüzde hepimizin üzerinde altından kalkamayacağımız kadar çok fazla bunalım ve stres durumu oluşmuş durumda.

İnsan vücudu bir bunalım durumu ile karşı karşıya kaldığı zaman, stres hormonu ve adrenalin salgılar ve yanıbaşınızda meydana gelen olumsuzluklara karşı duyularınızı keskin duruma getirir.

Vücudun vereceği bu tepki, insanlar için bir faydalıdır. Uzun süreli stres yaşadığımızda ve yaşanan bu bunalımlı durum çok uzun süre boyunca devam ederse vücuda zararlı etkileri olur.

Doktorların bunalım yorgunluğu diye açıkladığı durum uzun süreli yaşanan stres dönemlerinde gerçekleşmektedir.

Uzun süre devam eden bunalımlarda vücudumuz stres hormonuyla doludur ve bu durumda bunalmış hissetmeye başlayabilirsiniz.

Beyinlerimizin ve vücutlarımızın her gün yaşadığı acımasız stresle, farketmeden uyuşmaya başlamak genel bir durumdur.

Bu durumda, hiçbir şey yapmak istemediğiniz ve krizden kaynaklı bunalım yorgunluğunun yavaş yavaş ve düzenli bir şekilde hayatınızın kontrolünü ele geçirdiği günlerin sürekli hale gelmesinin önünü açar.

Bunalım Yorgunluğunun Belirtileri Nelerdir?

bunalımın belirtileri

Acaba bunalım yorgunluğundan dolayı acı çekip çekmediğinizi nasıl anlayabilirsiniz? Bunu bilebilmek  için bazı işaretlere odaklanabilirsiniz.

  • Bu dönemlerde insanlarda daha yüksek bir sinirlilik hali oluşmaktadır. İnsanlar sürekli bir bunalım içinde bulunduklarından dolayı, olabilecek en küçük olaylarda öfke patlaması yaşayabilmektedirler. Evin içinde, ailelerinin yanında, çevresinde ve işyerinde çok sinirli olabilmektedirler.
  • Belirlenmesi kolay olmayan ve bunalım yorgunluğunun önemli bir bulgusu olabilecek bir belirti geri çekilmedir. İnsanlar çevresinde gerçekleşen olaylara umarsamaz bir şekilde yaklaşabilirler ve kriz konusunda gergin veya endişeli görünmezler.Bu gibi durumlarda dünya yansa umrumda değil duygusu ortaya çıkabilir.
  • Covid-19 salgını, insanların uyku düzenlerini alt üst etmiş durumdadır. Bunalım yorgunluğu yaşayan birinin uyku problemi yaşaması bu stresli dönemin genel bir göstergesidir. Uyku düzenlerinde çok ciddi bir değişim yaşayacak olan insanlar ya yeterli şekilde uyuyamayacaklar ya da çok uzun saatler uyuyabilecekler.
  • Covid-19 döneminde insanların yemek yeme iştahlarında, kilolarında iniş çıkışlara sebeb olabilecek bir takım değişiklik olabilir. İnsan vücudu sürekli olarak bunalım yaşadığı zamanlarda, vücut yemek yeme isteğine ve açlığa bir takım belirtiler vermeyebilir. İnsanlar bunalımla başa çıkmak veya yaşadığı bunalımdan uzaklaşmak için çok fazla ve aşırı yemek yemeye başlayabilir. Bu düzensiz yemek yeme biçimi, insanların kilosunu da doğrudan doğruya etkileyebilir.
  • Bir kişinin bunalımda olduğunu anlamanın bir yolu, alışmış programlarında bir değişiklik olması ve gün içindeki yaşamını nasıl devam ettirdiklerini görmektir. İnsanlar bir bunalım geçiriyormuş gibi görülebilir ve böyle dönemlerde her zamanki iş ve yaşam başarılarından uzaklaşırlar.
  • İnsanların geçmişlerinde akıl sağlığı problemleri varsa, bu problemleri olumsuz şekilde artabilir ve akıl sağlığı problemlerinde genel olarak bozulmalar olabilir. Kaygı bozukluğu, depresyon ve akıl sağlığını etkileyen bir takım başka sorun endikasyonlardan biri olabilir.
  • Belli dönemlerde insanların morallerinde ani düşmeler görünebilir. İnsanlar yaşadıkları çevrede olup biten her şey için arzulu olmayı bırakırlar ve kişide moral bozukluğu olur.
  • Covid-19 salgını yine de insanları bir şekilde kendilerini izole etmeye ve virüsün yayılmasını önlemek için sosyal mesafeyi korumaya zorladı. Fakat bunun da ötesinde, kişi eve çekilip kendi kendine vakit geçirmeye ve çevresi ile etkileşimi kesmeye başlarsa, bunalım yorgunluğunun tesirinden çok fazla zarar görebilir.

Bunalım Yorgunluğunu Başarı ile Atlatabilmenin Yolları Nelerdir?

Alışkanlıklarınıza Bağlı Kalın

alışkanlıklar

Yaşamınızda bir takım olağanlık seviyeleri olduğundan gerçekten emin olmak için, normal dönemde takip ettiğiniz alışkanlıklarınıza bağlı kalmaya devam edin.

Vücudunuzun yavaş yavaş toparlanabilmesi için mutlaka günde 6 ila 8 saat arasında uyumaya çalışın. Bunalmış gibi hissetmemek için elinizden gelen en iyi şekilde her zamanki yaşantınızdaki alışkanlıklarınıza dönmeye çalışın.

Kişisel Bakımınıza Özen Gösterin

kişisel bakım

Covid-19 döneminde kendinizi virüsten koruyabilmek için kişisel bakıma mutlaka özen göstermelisiniz. Gün içinde zaman zaman rahatlamak ve gevşemek için kendinize bir şeyler yapmak için zaman verebilirsiniz.

Eğer kendinizi bunalmış ve stresli olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka ama mutlaka, kendinizi iyi hissetmek için bir parça çalışmanıza ara verin ve kendinize biraz zaman ayırın.

Evde izolasyonda kaldığınız dönemde tehlikesiz bir şekilde yapabileceğiniz etkinlikler yapın ve resim yapma, dans etme , yemek pişirme, bahçıvanlık vb . Yapacağınız etkinlikler ile kendinizi ödüllendirin.

Gücünüzü Doğru Kullanmaya Çalışın

güçlü olmak

Gücünüz ve enerjiniz sizi her gün yönlendirir mutlaka gücünüzü doğru şekilde kullanmalı ve yönlendirmelisiniz. Mesela, kahvaltı sırasında sabah haberleri izlemenin sizi sıktığını düşünüyorsanız, sabah haberlerini izlemek yerine size mutluluk ve enerji verecek müzikler dinleyebilirsiniz.

Sabahları kalktığınız zaman bir takım esneme hareketleri ile güne daha rahat başlayabilirsiniz. Mutlaka ülkenizde ve dünyada olup biten olaylardan haberdar olmak sizin çok önemlidir, ancak bunu sizi gereksiz yere telaşa sokmayacak şekilde yapın.

Yaşamınıza Mutluluk Sağlayın

mutlu olun

İnsanlar hiç beklemedikleri anlarda bunalım ve krizlerle karşılaştıkları zaman kendileri için neşe ve mutluluk sağlayan bir takım şeyleri çok çabuk unutabilirler.

Hayatta bir takım şeylerin aksi gitmesinden kaçınmak için, sizi gerçekten mutlu eden olaylara ve etkinliklere dikkatinizi vermeye çalışmalısınız. Size mutluluk ve heyecan verici şeyleri fark etmeniz sizi yaşam hakkında daha fazla heyecanlandıracaktır.

Egzersiz ve Spor Yapın

meditasyon

Her gün yapacağınız düzenli egzersizler ile vücudunuzun ve zihninizin daha iyi hissetmesine yardımcı olabilirsiniz. Beyinde dopamin gibi kimyasalların salınmasıyla, ruhsal haliniz hemen yükselir.

Bu, yapacağınız meditasyonla beraber zihninizi dengede tutmanıza ve sizi olumsuz etkileyen yorgunluğu kontrol edebilmenize yardımcı olabilir.

Dopamin, insan vücudunda doğal olarak bulunan kimyasal bir maddedir ve vücuttan beyne sinyaller iletir. İnsanın duygusal tepkilerinin ve hareketlerinin kontrolünde çok önemli bir rol oynar. İnsanın hem zihinsel hem de fiziksel sağlığının güçlenmesinde oldukça özel bir yeri vardır.

Psikolojik Yardım Almayı Deneyin

psikolojik yardım

Bunalım yorgunluğuyla kendi başınıza mücadele etmekte zorlanıyorsanız, mutlaka bu konularda uzman olan psikoloklarla konuşmayı deneyebilirsiniz.

Covid-19 kriz döneminde kendi başınıza zorluk yaşıyor ve bunu atlatamayacağınızı düşünüyorsanız yardım almaktan kesinlikle korkmamalısınız.

Nefes Hareketlerine Başlayın

nefes hareketleri

Kendimizi sakinleştirmek için çeşitli nefes hareketleri yapabiliriz. Bu hareketler ile bunalımı bir parçada olsa azaltmayı sağlayabiliriz.

İnsan vücudunun strese tepki vermesinin bir yoluda, daha hızlı nefes alıp vermektir. Bu nefes hareketleri bunalımı yavaşlatmaya, stresi azaltmaya ve sizi rahatlatmaya faydalı olacaktır.

İşvereninizle Konuşmayı Deneyin

işveren

Eğer şu anda bir işyerinde çalışıyorsanız ve çalışma saatlerinizin uzaması ve işlerin bitmemesi nedeniyle kendinizi oldukça bunalmış hissediyorsanız, işvereninizle konuşmayı deneyin.

Kendisine çalışma saatleri yüzünden yorgun ve bunalım içinde olduğunuzu ve bununda günlük yaşamınızı olumsuz etkilediğini anlatmaya çalışın. Bu durumu anlatıp biraz izin alabilirseniz kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Sonuç

Covid-19 virüsünün dünyada bugün için bulunmuş herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu yüzden bir müddet daha insanları güvence altında tutmaya yönelik izolasyon ve sosyal mesafe önlemleri devam edecek. Covid döneminde insanların duymuş olduğu bu bunalım yorgunluğu devam edecek.

Bu dönemde alınması gereklen en önemli tedbirler, vücudunuzun neler yaşadığını iyi anlamak ve bu yaşadıklarınızla elinizden geldiğince çabuk başa çıkmaya çalışmaktır.

Kişiler bu bunalım yorgunluğunu kısa sürede anlayabilirlerse ve günlük hayatlarında da bu krizle başa çıkabilecek önlemler alabilirlerse, bu durumda kişilerin yaşamları kolaylaşacaktır.

Bitkinlik hissi sizi yorgun ve bunalımlı hissettirebilir, bu sebeble kendinizi daha iyi hissettirecek adımlar atın.

Covid-19 dönemi hakkında daha fazla detaya ulaşmak için hemen ziyaret et:derliyo.com/dunyamiz/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu