fbpx
Dünyamız

Kuru Üzümün Sağlığımıza 11 Önemli Faydası

kuru üzüm

Kuru üzüm, dünyanın her tarafında üretilen kurutulmuş sağlıklı bir gıda ürünüdür. Türkiye dünyanın en büyük çekirdeksiz kuru üzüm üreticisi ve ihracatçısıdır. Türkiye’nin dünya ticaretine konu olan ve ihracatta büyük öneme sahip ürün, çekirdeksiz ve özellikle sultani tip kuru üzümleridir. Adından da anlaşılabileceği üzere, üzüm tanelerinin kurutulması ile elde edilir ve günümüzde en çok Türkiye’de üretilmektedir.

Kuru üzümde yıllık ihracatımız, yarım milyar doların üzerindedir. Amerika, İran, Çin ve Şili kuru üzüm bakımından dünyanın diğer büyük üreticileri arasında yer almaktadır. Kuru üzümün insan sağlığa pek çok faydası bulunmakta olup, her yaş grubu tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

Kuru Üzümün Sağlık Faydaları

Sindirime Yardımcı Olur

sindirim

Kuru üzüm lif bakımından oldukça zengin olduğu için sindirim sistemini sağlıklı ve dengeli tutmaya yardımcı olur ve mideye müshil etkisi sağlar. Sağlıklı ve düzenli bir kuru üzüm tüketimi kabızlığı önlemeye yardımcı olur, bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar ve vücuttaki atık maddeleri ve toksinleri ortadan kaldırır. Kuru üzümün şişkinlik, asit reflü ve şişkinlikte anında rahatlama sağladığı da bilinmektedir.

Göz Sağlığı İçin Faydalıdır

göz sağlığı

Kuru üzüm, görme yeteneğinizi güçlü tutmanıza yardımcı olan A vitamini, A-Karotenoid ve beta karoten gibi polifenolik bitki besinleri bakımından zengindir. Bu besinler, göz sağlığını zayıflatan ve katarakın yanı sıra kas bozulmasına neden olan serbest radikal etkisini azaltarak gözl sağlığınızı korumaya yardımcı olur.

Bunlara örnek olarak arasında kuş üzümü, böğürtlen, ahududu, çilek, baklagiller,  yer fıstığı, yeşil çay, asitsiz zeytin yağı, kakao, erik, armut, kiraz, nar, üzüm, elma, portakal gibi meyveler ile brokoli, lahana, maydanoz, soğan gibi sebzeler sayılabilir.

Kan Basıncını Düzenler

kan basıncı

Kan Basıncının yükselmesi , insan vücudunun fazla tuz tüketiminden dolayı kaynaklanır. Kuru üzüm tüketimi, vücudunuzdaki sodyum içeriğini dengede tutmaya ve damarlarınızı gevşetmeye yardımcı olan fazla miktarda potasyum içeren düşük sodyumlu gıdaların arasındadır.

Kemik Sağlığına Faydalıdır

kemik sağlığı

Kuru üzüm, kemiklerin güçlenmesi için gerekli olan kalsiyum ile doludur. Güçlü ve sağlıklı bir kemik oluşumu için gerekli olan bir diğer önemli besin kaynağı bor minerali ve kuru üzüm zengin kaynaklarıdır. Bu nedenle, kuru üzüm, özellikle ıslatılmış kuru üzüm yemek, çeşitli bilimsel çalışmalara göre, gıda maddelerinin daha iyi emilmesine ve kemik yoğunluğunun güçlenmesine yardımcı olur.

En zengin kaynakları Türkiye’de bulunan bor mineralinin, insan sağlığı üzerine birçok metabolik ve biyokimyasal etkisi olduğu bilinmektedir.

Kilo Verilmesine Yardımcı Olur

kilo vermek

Kuru üzümün kalorisi düşüktür ve doğal olarak tatlıdır. İnsan vücuduna fazladan kalori yüklemeden  vücudun tatlı ihtiyacını azaltmakta oldukça başarılı bir görevi vardır. Bunun yanında kuru üzümler lif bakımından da zengindirler, sadece az bir miktar tüketilerek vücudun uzun süre açlık hissetmemesine yardımcı olur. Ayrıca, kan şekeri seviyenizi kontrol etmeye yardımcı olur ve çok sık yemek tüketiminin önüne geçer, böylece kilo verme amacınızı da destekler.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

bağışıklık sistemi

Kuru üzümler, insanın bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ve hastalıklarla savaşmaya yardımcı olan kalsiyum , demir ve C vitamini gibi çok sayıda vitamin ve mineral ile doludur. Kuru üzümün tüketilmesi iltihapları azaltarak ve vücutta bakteri üretilmesini engelleyerek bağışıklığınızı kuvvetlendirerek vücudunuzu enfeksiyonlara karşı koruma altına alır.

Kansızlığı Engeller

anemi

Kuru üzüm, kansızlığı önlemede önemli bir rol oynar. Demir, kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gerekli olan en temel elementtir ve kuru üzüm, kırmızı kan hücreleri üretmek ve vücutta oksijen taşımak için gerekli olan demir, bakır ve vitaminler bakımından oldukça zengindir.

Demir eksikliği olan kişilerin her gün 1-2 avuç kadar kuru üzüm tüketmeleri gerektiği sağlık uzmanları tarafından belirtilmektedir. Vücudun ihtiyacı olan demir, bakır ve B vitamini karşılayabilmek kansızlığa iyi gelmektedir.

Diş Sağlığı Açısından Oldukça Faydalıdır

diş sağlığı

Kuru üzümde bulunan oleanolik asit diş çürümesinin önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca mikropları yok ederek dişlerin temiz ve sağlıklı kalmasına yardımcı olurlar. Kuru üzüm bunun yanında bakteri oluşumuna neden olan boşlukları kapatmaya yardımcı olur. Ayrıca kuru üzüm, kalsiyum ve bor bakımından zengin olduğu için diş çürümesinin önlenmesine ve dişleri beyazlatmaya yardımcı olur.

Kısırlık Problemlerini Önlemeye Yardımcı Olur

doğum

Kuru üzümde bol miktarda bulunan doğal şekerler, yüksek miktarda enerji oluşmasına yardımcı olurlar ve erkeklerde ereksiyon bozukluğunun tedavisinde yardımcıdırlar. Bunun yanında, kuru üzümde, sperm hareketliliğini iyileştirmeye ve kısırlığın tedavisine yardımcı olur.

Kalp Sağlığı ve Kolestrol Düzenlemesine Faydalıdır

kalp sağlığı

Kuru üzüm düzenli şekilde tüketildiği zaman kötü kolesterol kontrol altına alınır ve bu sayede iyi kolesterol yükselir. Böylelikle, kalp sağlığının korunmasını sağlamak ve kan pıhtılarının oluşumunu ve diğer kalp damar sorunlarını azaltmaya yardımcı olur.

Cilt Sağlığı ve Saç Bakımı

cilt sağlığı

Kuru üzüm tüketildiğinde, cilt hücrelerinin zarar görmesi engellenerek oluşacak kırışıklıkların ve sarkık cildin önlenmesine yardımcı olur. Bunun yanında kuru üzüm, saçların parlak kalmasına yardımcı olur ve özellikle pul pul dökülme, saç derisi kaşıntısı ve kepek oluşumu gibi durumlarda saç dökülmesi sorunlarını kuru üzüm tüketilmesi sonucu giderebilirsiniz.

Kuru Üzümün Besin Değerleri

kuru üzüm besin değeri

Bir avuç kuru üzümün (30 gr) besin değeri bakımından insan sağlığına olan faydaları şu şekildedir;

 • Karbonhidrat (g) 20.03
 • Protein (g) 0.9
 • Yağ (g) 0.39
 • Lif (g) 1.03
 • Kolesterol (mg) 0
 • Sodyum (mg) 2.7
 • Potasyum (mg) 243.9
 • Kalsiyum (mg) 15
 • Vitamin A (iu) 0
 • Vitamin C (mg) 0.69
 • Demir 0.57
SIK SORULAN SORULAR

Kuru üzüm ne kadar tüketilmeli?

Demir eksikliği olan kişilerin her gün 1-2 avuç kadar kuru üzüm tüketmeleri gerektiği beslenme uzmanları tarafından aktarılmaktadır.

Kuru üzüm kilo aldırır mı?

Kuru yemişler arasında çok severek tüketilen kuru üzüm, glikoz ve fruktoz içerdiği için kilo aldırdığı düşünülse de doğru şekilde tüketildiği zaman kilo aldırmıyor tam tersine zayıflatıyor.

Kuru üzüm kansızlığa iyi gelir mi?

Vücudun ihtiyacı olan demir, bakır ve B vitamini karşılayabilmek kansızlığa iyi gelmektedir

Kuru üzüm kabızlığa iyi gelir mi?

Kuru üzümlerin özellikle zengin bir lif içeriği içerdiği bilinmektedir. Bu sebeble, kronik kabızlığı tedavi etmek için büyük bir çare olarak kullanılırlar. Bağırsak hareketlerinizi düzenli hale getirmek istiyorsanız, düzenli olarak kuru üzüm tüketebilirsiniz.

Kuru üzüm çok tüketilirse ne olur?

İnsan sağlığı için çok faydalı olan kuru üzümün fazla tüketilmesi kilo alımına sebep olabilir. Çünkü şeker içeren ve kalorisi yüksek olan bir besindir. Ayrıca kuru üzümü çok fazla tüketmek vücutta alerjiye sebeb olabilir.
Bu Yazılarımıda Okumak İsterseniz Hemen Ziyaret Edebilirsiniz !!!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma