fbpx
Türk Tarihi

Atatürk’ün Samsun’dan Önce Anadolu’ya Geçiş Planı

Atatürk ve Samsun. Ulu Önder’in Milli Mücadeleyi başlattığı o güzel kent. 19 Mayıs 1919 Samsun’a ayak bastığı tarihte Türk Milletinin kaderi yazılacaktı.

Hepimiz Ulusal Mücadelenin başlangıcı olarak 19 Mayıs 1919 tarihini esas alırız. Eğer Atatürk Samsun’a geçme şansı bulamamış olsaydı acaba başka bir planı varmıydı?

Tarihimiz bize bunun varlığını ispatlıyor. Samsundan önce Mustafa Kemal’in Anadoluya geçiş planını Yaveri Cevat Abbas sağlamıştır.

atatürk ve yaveri cevat abbas gürer

Atatürk’ün Anadolu’ya Geçmek İçin Planlama Yapması

Mustafa Kemal Paşa’nın Yaveri Cevat Abbas’tan Anadolu’ya geçmek için aylar önce yaptığı hazırlıklar bizlere ne kadar ileri görüşlü ve programlı olduğu göstermektedir.

Ayrıca Padişah’tan bir görev almaması durumunda hazırlıklarını yaptığının ispatıdır. Cevat Abbas’tan Kocaeli üzerinde Anadolu’ya geçiş için emniyetli bir hat olanaklarını sağlamasını istemiştir.

Cevat Abbas Kocaeli bölgesinde silahlı müfrezeler oluşturmuştur. Bu silahlı grup bölgenin güvenliğinden sorumlu olacak şekilde örgütlenecektir.

Kocaeli bölgesinde kurulan ve liderliğini Yahya Kaptan’ın yapacağı bu teşkilat Milli Mücadele döneminde Anadoluya asker ve silah yardımı sağlayacaktır.

milli mücadele döneminde yahya kaptan
Milli Mücadele döneminde Yahya Kaptan

 

Yahya Kaptan’ın Bilmediği Gizli Geçiş Planı Nedir?

Kocaeli bölgesinde kurulan Yahya Kaptan liderliğindeki örgütün görevleri nelerdi?

  • Kocaeli bölgesinde asayişi sağlamak
  • Türk köylerine saldırıda bulunan çetelerinin faaliyetlerine son vermek
  • Cinayet ve soygunların yapılmasını engellemek

Bunların dışında Yahya Kaptan’ın bilmediği bir önemli görevi daha vardı. Mustafa Kemal Paşa’nın Anadoluya geçene kadar bölge yolunun güvenliğini almaktı. Yahya Kaptan her an göreve hazır şekilde grubuyla tetikteydi.

Yahya Kaptan Kimdir?

Yahya Kaptan aslen Makedonyalıdır. 1891 yılında doğan Yahya Kaptan Türk düşmanlarına karşı tüm hayatı boyunca mücadele vermiştir.

Birinci dünya savaşında Teşkilat-ı Mahsusa’nın Osmancık taburu ile Irak’a gitmiştir. İngilizler ile mücadele etmiş ve dönene kadar savaşmıştır.

İstanbul’a dönüşünden sonra köy hayatına dönmüştür. Köy hayatının içinde bile mücadeleden kaçmamıştır. Ömrü boyunca Türk Milleti için mücadele peşinde koşmuştur.

Atatürk’ün Anadolu’ya Samsun üzerinden gitmesi Yahya Kaptan’ın çalışmalarını durdurmamıştır. Ekibi ile beraber Kocaeli yarımadasından Anadolu’ya bir hat açmıştır.

Bu hat üzerinden Anadolu’ya silah ve cephane yollamaya devam etmiştir.

Bugün bizler Anadolu’ya geçmeye çalışan asker ve gönüllü kişilerin Yahya kaptan tarafından sevk edildiğini biliyoruz. Anadolunun Kocaeli üzerinden güvenli hattını oluşturmuştur.

1919 yılının başında örgütlenen bu grup o bölgenin ilk Kuva-yı Milliyesini oluşturmuştur.

kuvayi milliye

Türk Tarihi hakkında daha fazla detaya ulaşmak için hemen ziyaret et:derliyo.com/turk-tarihi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma